Dodano 22.02.2021

Szkolny tydzień Języka Polskiego

Świętujemy Szkolny Tydzień Języka Polskiego. Każdy uczeń postrzega j. polski inaczej… Link do filmu

Dodano 22.02.2021

Konkurs na zagadki literackie

Kochani,

w ramach Tygodnia Języka Polskiego już teraz proponujemy Wam konkurs na zagadki literackie, które każdego dnia (od dziś do piątku) będą pojawiać się na stronie internetowej naszej szkoły oraz na FB. Codziennie pojawią się 3 pytania, które będą widoczne tylko przez jeden dzień! Odpowiedzi na nie przesyłajcie każdego dnia do północy na ewewalczak@wp.pl, w treści podając również swoje imię, nazwisko i klasę.

Starajcie się odpowiadać jak najprecyzyjniej, bo to wpływa na punktację.

Bądźcie czujni, gdyż pytania zmieniają się codziennie i nie ma możliwości powrotu do nich!

Za każdą poprawną odpowiedź otrzymacie 1 pkt. Wygra osoba, która do piątku zbierze ich najwięcej.

Ogłoszenie wyników nastąpi po zakończeniu Tygodnia Języka Polskiego. Na laureata czeka nagroda!!!

Do dzieła!

Dodano 22.02.2021

Ciekawostki z życia Witkacego

Stanisław Ignacy Witkiewicz h. Nieczuja, ps. Witkacy

ur. 24 lutego 1885 w Warszawie,

zm. 18 września 1939 w Jeziorach.

Witkacy- nierozumiany i kontrowersyjny artysta, geniusz, ekscentryk, prorok, twórca Teorii Czystej Formy. Pozostawił wiele sztuk, powieści, pism estetycznych, filozoficznych, obrazów i zdjęć.

Od dziecka przejawiał wyjątkowe zdolności. W wieku 8 lat odbił na dziecięcej drukarence serię swoich pierwszych dramatów.

Interesował się m.in. literaturą, filozofią, malarstwem, fotografią, muzyką czy naukami ścisłymi.

Witkacy był bardzo płodnym artystą. Jednak niewiele utworów ukazało się za jego życia – dwie powieści i sześć dramatów. Niestety zaginęła znaczna część jego bogatego dorobku, a był autorem 43 dramatów. W całości do dzisiaj zachowały się jedynie 22 dramaty.

Przez kilkanaście lat namalował kilka tysięcy portretów na zamówienie. Niektórym jednak odmawiał mówiąc „Nie widzę powodu!”.

Witold Gombrowicz o trzech muszkieterach dwudziestolecia międzywojennego:

Witkiewicz – wariat zrozpaczony, Schulz – wariat utopiony i ja, Gombrowicz – wariat zbuntowany.

Witkacy specyficznie podchodził do języka, często poszukując nowej jakości. To jemu zawdzięczamy słowo „nienasycenie” - tytuł jednej z jego powieści, gdyż wcześniej słowo to nie funkcjonowało w języku polskim w formie rzeczownikowej. Niechętny zapożyczeniom szukał dla nich polskich odpowiedników, proponował zatem nazywać: szlafrok – lewnik; pech – fata lik, kac – wnętrzoból lub klątwa.

W 1935 roku otrzymał Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury.

Podzielił los wielu wybitnych – był nierozumiany przez współczesnych i skazany na życie w samotności. Dopiero następne pokolenia doceniły i odkryły wielkość katastroficznych wizji Witkacego. Zdaje się, że jego wcześniej szokująca koncepcja przyszłości urzeczywistniła się.

Okoliczności jego śmierci do dzisiaj owiane są tajemnicą. Liczne domysły podsycają kontrowersje związane z nieudaną ekshumacją jego ciała, podczas której okazało się, że przez pomyłkę przetransportowano do Polski szczątki przypadkowej osoby.

Istnieje teoria spiskowa głosząca, że Witkacy upozorował samobójstwo i zamieszkał pod zmienionym nazwiskiem w Łodzi.

Co jest wyższe – sztuka czy filozofia? – nikt tego nie rozstrzygnie: i bez jednego, i bez drugiego życie byłoby świństwem nie do zniesienia, ale bez drugiego, zdaje się, że większym.

Witkacy

Dodano 18.02.2021

Ciekawostki z życia Witkacego

Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.

Jarosław Iwaszkiewicz

Kochani, przed nami kolejna edycja Szkolnego Tygodnia Języka Polskiego.

Zapraszamy wszystkich uczniów oraz sympatyków szkoły w podróż śladami polskiej literatury oraz naszego języka ojczystego.

21 lutego obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Święto ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

My w szkole startujemy 22 lutego! Nauczycielki języka polskiego przygotowały szereg ciekawych wydarzeń, m.in.: cykl lekcji o netykiecie, wirtualną wystawę o wyjątkowym poecie Krzysztofie Kamilu Baczyńskim czy szkolny konkurs na najciekawszą pracę plastyczną będącą ilustracją dzieł Stanisława Lema.

To będzie także tydzień ciekawostek o języku polskim oraz zagadek literackich. Z kolei uczniowską pasję do języka polskiego oraz książek wyrazi montaż zdjęć "Kocham język polski".

Serdecznie zapraszamy!

A już dziś prezentujemy wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej. Spróbujesz przeczytać go na głos bez pomyłki?

"MOWA POLSKA"

Od stuleci polska mowa

ma w zapasie różne słowa -

kto się ćwiczy w ich wymowie,

ten bez trudu je wypowie!

Nie wierzycie? Sprawdźcie sami,

powtarzając razem z nami:

Skrajem parku rudy stworek

targa z górki spory worek,

w worku miarkę, tarkę, rogi,

bierki, serki i pierogi.

Nad rzeczułką nietoperze

taszczą paczkę poprzez perze,

w paczce kaszkę, ważkę, szelki,

muszkę, puszkę i muszelki

oraz miarkę, tarkę, rogi,

bierki, serki i pierogi.

Brzęczą pszczółki nad rzeczułką:

- Tu się trzeba puknąć w czółko!

Na cóż kaszka, ważka, szelki,

muszka, puszka i muszelki?

Po co miarka, tarka, rogi,

bierki, serki i pierogi?

Wszystko po to, aby z gracją

cieszyć się artykulacją,

bo kto ćwiczy się w wymowie,

znajdzie radość w każdym słowie!

Nie wierzycie? Sprawdźcie sami,

powtarzając razem z nami!

Dodano 18.02.2021

wyOUTowani

Grupa druga uczestników tegorocznej edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii będzie podejmować istotne działania zwalczające zjawisko marginalizacji człowieka.

Każdy z nas jest inny. Każdy z nas inaczej się śmieje, inaczej tańczy, inaczej odczuwa smutek. Każdy z nas jest jednak człowiekiem i wszyscy mamy jednakowe prawa i powinniśmy być jednakowo traktowani. Dlaczego więc tak się nie dzieje? Dlaczego jednym żyje się w społeczeństwie łatwiej, a innym trudniej? Dlaczego nie jesteśmy równi?

Uczniowie dostrzegają ten problem i chcą uświadamiać innych. Nie zwlekaj! Wszyscy powinniśmy otworzyć się na innych i wspólnie działać, aby rozwiązać ten problem, bo wspólnie możemy więcej. Wspólnie uczyńmy nasze otoczenie lepszym!

Link do naszego filmikup>

Zapraszamy na nasze konta na FB i Instagramie pod nazwą wyOUTowani.

Zajrzyj do nas koniecznie!

#Olimpiadazwolnienizteorii

Dodano 18.02.2021

Łapka do góry

Grupa pierwsza uczestników tegorocznej edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii, jako osoby o wspólnych zainteresowaniach, postanowiła połączyć swoje siły i możliwości, aby przeciwdziałać problemom naszych czworonożnych przyjaciół. Uczniowie są przekonani, że każda inicjatywa nagłaśniająca problemy zwierząt jest bezcenna Uczestnicy planują kilka akcji, które mają na celu poprawę jakości życia zwierząt. O ich szczegółach będziemy Was informować na bieżąco!

A jeżeli jesteś ciekawy odpowiedzi na pytania:

- jakie błędy popełniamy zajmując się naszymi zwierzętami?

- jak należy zachowywać się przy spotkaniu psa, np. w parku?

- jakie skutki mają wyrzucone w obecnej sytuacji „zwykłe maseczki” w lesie czy na plaży? Czy mają one wpływ na bezbronne zwierzęta?

daj łapkę do góry i razem z nami zachęć innych do kochania i szanowania czworonożnych przyjaciół, a tym samym przyłączysz się do poprawy jakości ich życia!

Link do naszego filmiku !!!

Zapraszamy również na nasze konta na FB i Instagramie pod nazwą Łapka do góry. Nie zwlekajcie!

#Olimpiadazwolnienizteorii

Dodano 01.02.2021

WOŚP 2021

My również graliśmy wczoraj z największą orkiestrą świata! Agata, Aleksandra, Julia- to wolontariuszki z naszej szkoły, które kwestowały w Słupsku. Dziękujemy!

Nasi uczniowie czuwali również nad bezpieczeństwem grup kwestujących. Roksana, Martyna, Sara, Antek, Kacper- Wam również dziękujemy za włożone serca!

Pamiętajcie, że wciąż trwają licytacje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do nich także dołożyliśmy swoją cegiełkę.

Dodano 22.01.2021

Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Gdańsku podsumowuje rok 2020

Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Gdańsku podsumował rok 2020. Znalazło się w nim sporo naszych sukcesów.

W wojewódzkim finale Licealiady dziewcząt i chłopców w „Biegu po zdrowie” 1. miejsce zajęła Aleksandra Bosak z Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego. Uczennica pokonała dystans 1000 m w 03:35 min! 4. miejsce zajęła Natalia Treder z wynikiem 03:42 min, 16. miejsce Wiktor Boborycki z LSP z czasem 04:07 min, a 43. miejsce należało do Patrycji Stasiuk z czasem 07:51 min.

W finale wojewódzkiego turnieju online wojewódzkiej Licealiady w grę FIFA 20 Adam Świdroń ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego zajął 17. miejsce!

W konkursie „Moja ulubiona dyscyplina sportu i wybrany idol sportowy” wyróżnienie wraz ze sportową statuetką zdobyła Natalia Treder z PLO zajmując 12. miejsce, zaś Dominika Pluto-Prądzyńska na miejscu 27. oraz Julia Kułakowska na miejscu 30. zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami.

Z kolei w „Biegu po zdrowie”- edycja dla nauczycieli P. Arkadiusz Herman pokonał 4 km w 14:26 min zajmując 3. miejsce!

Wielkie brawa dla wszystkich!