Uczeń zdolny

Odyseja umysłu

Odyseja umysłu

O programie

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Celem programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Młodzież uczy się kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując poszczególne grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych - czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Odyseusze uczą się marzyć - odważnie i w oparciu o cele, myśleć - samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć - rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Organizatorzy stawiają przed uczestnikami wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. "W dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców."

Korzyści z udziału w programie są uniwersalne, bo Odyseusze rozwijają postawy i umiejętności na całe życie. Od dzieci utalentowanych po młodzież ze środowisk społecznie zagrożonych, od przedszkolaków po studentów: wszyscy stają się bardziej niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie. Dlatego w Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą!!!

I tak, też stało się w roku szkolnym 2016/2017 Zespole Szkół Informatycznych, grupa ośmiu śmiałków pod opieką trenera Pani Moniki Skwarek po raz pierwszy przygotowywała się do eliminacji regionalnych odbywających się w Gdańsku, od listopada 2016 r. do marca 2017r. Problem z którym się zmierzyli to: "Bohater bardzo super.... cdn." Młodzież po tak ogromnym i nowym dla nich doświadczeniu wypowiadała się następująco:

Natalia: "Jesteście cudowni. Mimo tygodni zmagań dotarliśmy na sam szczyt. Dziękuję wam za wszystko."

Magda: "Najlepsi z najlepszym trenerem! Dziękuję wam za te kilka miesięcy, które sprawiły że jesteśmy jak rodzina"

Trener: "Fantastyczna drużyna 8 osób, 8 już oficjalnych Odyseuszy o różnych charakterach, o różnych osobowościach. Drużyna gotowa do współpracy, mimo wielu trudności, które napotkaliśmy po drodze przez te kilka miesięcy, udało nam się wystartować w tym przedsięwzięciu, doświadczyć wspaniałej przygody i co najważniejsze udało nam się przejść przez cały proces kreatywnego działania, który rozwija pewne postawy i umiejętności u Odyseuszy na całe życie".

Fot. Eliminacje w Gdańsku w roku 2017

Kolejny rok szkolny 2017/2018 nie mógł się odbyć bez Odysei Umysłu. Tym razem do eliminacji stanęły dwie drużyny z Zespołu Szkół Informatycznych, które przygotowywały się już od października 2017 r. do marca 2018 r. Drużyna pierwsza składała się z 7 osób, pod opieką trenera Pani Moniki Skwarek zmierzyła się z problemem długoterminowym pt. "Bajdokument, prawie prawda....". Drużyna druga natomiast pod opieką trenerki Pani Ewy Tomaszewskiej wybrała i pracowała nad zadaniem pt. "Wieża ze zwierza". Dzięki temu, że problemy były bardzo różnorodne drużyny nasze mobilizowały się do pracy, ale jednocześnie wspierały się nawzajem. Sędziowie podczas konkursu byli bardzo dociekliwi, liczyły się milimetry i odrobina szczęścia...

Młodzież po tak ekscytującym i nowym dla nich doświadczeniu wypowiadała się następująco:

Natalia: "Było super, bardzo dobre jedzenie. Zabawa oryginalna...Jak się tańczy disko? Ręce w górę, ręce nisko, tak się właśnie tańczy disko".

Wiktoria P.: "Niesamowita atmosfera, niezapomniane chwile i sami pozytywnie zakręceni ludzie. Nowe doświadczenia, jakie przyniosła mi Odyseja Umysłu na długo zostaną w mojej pamięci, a poszerzoną kreatywność, na pewno w przyszłości wykorzystam."

Sandra: "Jak co roku Odyseja pozytywnie zaskakuje. Niesamowicie przyjazna atmosfera, pełna energii, radośni i kreatywni ludzie, nie tylko uczestnicy, ale także szeryfowie, trenerzy i sędziowie. Każdy wyjazd owocuje nowymi znajomościami na lata. Wszystko to sprawia, że ma się ochotę wrócić tam kolejny raz."

Wiktoria N.: "Odyseja Umysłu była jednym z lepszych przeżyć. Przede wszystkim długo przygotowywaliśmy się do tego konkursu, włożyliśmy w to mnóstwo pracy i serca, stworzyliśmy naprawdę świetne przedstawienie. Emocji tego dnia było mnóstwo, od stresu aż po radość i ekscytację, chodziło głównie o zabawę i o to by dobrze spędzić ten dzień. Gala, która odbyła się po przyznaniu punktacji była nie do opisania. Jest to niesamowite doświadczenie, które jak było widać zostało dobrze dopracowane. Myślę, że najbardziej w pamięci zostaną mi wspomnienia i to co działo się przed występem, wzajemne wsparcie, uśmiechy, granie w karty i kibicowanie sobie nawzajem."

Karolina: "Moim zdaniem Odyseja jest konkursem, gdzie ludzie się łączą. Osoby z innych drużyn również okazały się wsparciem, każdy każdemu pomaga i to jest najpiękniejsze w tym projekcie."

Trener Ewa: "Mimo wielu trudności, które spotkały nas pod drodze, dzień konkursu był niesamowitym przeżyciem."

Fot. Eliminacje w Gdańsku w roku 2018

Rok szkolny 2019/2020

"W świecie, który właśnie pokazał, jak szybko może się zmieniać, coraz bardziej oczywiste jest, że celem edukacji powinno być wspomaganie młodych ludzi w rozwoju elastyczności kompetencyjnej oraz umiejętności budowania relacji pozwalających razem stawiać czoła zaskakującym problemom. Żeby odnajdywać sens w teraŸniejszości i budować przyszłość na przekór przeszkodom, młodzież musi umieć marzyć, myśleć i tworzyć. To jest kwintesencja edukacji. To jest właśnie Odyseja Umysłu."

W Odysei Umysłu droga liczy się bardziej niż cel. W sezonie niestety innym, niż wszystkie dotąd, przepracowanie tej prawdy z Odyseuszami – na poziomie rozumu i emocji – było ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem. I stanowiło najistotniejsze zadanie każdego trenera.

Ze względu na sytuację w kraju i różne ograniczenia tegoroczna drużyna nie mogła wystartować w eliminacjach ogólnopolskich w Gdańsku. Jednak pragnę zaznaczyć, że drużynę Odyseuszy w tym roku szkolnym tworzył team żeński:

  • Patrycja Krzemińska
  • Julia Sołśnia
  • Roksana Czapnik
  • Miriam Żynda
  • Julia Kułakowska
  • Dominika Romaniuk
  • Vanessa Barteczka

Opiekę trenerską sprawowały: Pani Monika Skwarek oraz Pani Ewa Tomaszewska. Natomiast problem nad którym pracowała drużyna to problem nr 4 pt. "Nisko zawieszona poprzeczka".

Gratulujemy zaangażowania, pracy, która nie była łatwa oraz postępów na drodze rozwijania swojej kreatywności.