Oddział Przygotowania Wojskowego
Decyzja MON o utworzeniu Oddziału Przygotowania Wojskowego
Oddziały Przygotowania Wojskowego - szczegółowe informacje
Informacje ogólne:
Cykl kształcenia - 4 lata.
Klasa wojskowa przeznaczona jest dla absolwentów szkół podstawowych, którzy w przyszłości chcieliby pracować w służbach mundurowych RP, a zwłaszcza w wojsku. Przygotowuje do dalszego kształcenia w zawodach związanych z funkcjonowaniem służb wojskowych, a także podjęcia studiów wyższych na kierunkach związanych m.in. z bezpieczeństwem narodowym czy wewnętrznym oraz uczelniach wojskowych.
Jednostką patronacką jest 7. Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku.
Jako jedyni w Słupsku i regionie posiadamy zezwolenie Ministerstwa Obrony Narodowej na prowadzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego!
Ministerstwo Obrony Narodowej stworzyło bardzo korzystne warunki dla uczestników programu. Szkoły otrzymują bowiem dotacje celowe, które można przeznaczyć na zakup wyposażenia specjalistycznego, jednolitych ubiorów dla uczniów, czy na inwestycje takie jak tory przeszkód czy strzelnice.
Taką właśnie dotację otrzymał Oddział Przygotowania Wojskowego przy ZSI w Słupsku. To dofinansowanie do zakupu ubioru dla każdego ucznia OPW rozpoczynającego naukę w klasie I w roku szkolnym 2020/2021 oraz dotacja do wyposażenia specjalistycznego. Uczniowie otrzymali komplet munduru, na który składa się bluza i spodnie oraz indywidualny pakiet ubioru ucznia tzn. koszulkę, beret, zestaw oznak, plecak taktyczny, rękawice i czapkę. Z kolei dotacja na wyposażenie specjalistyczne obejmuje m.in. kamizelki taktyczne, hełmy, okulary ochronne, repliki pistoletu ASG, maski przeciwgazowe, plecak medyczny z wyposażeniem, repliki granatu ręcznego czy lornetki.
Nauka w OPW to przede wszystkim realne korzyści dla uczniów:
W ciągu czterech lat nauki uczniowie klasy wojskowej realizują uproszczony program szkolenia podstawowego w siłach zbrojnych, zawierający m.in. zajęcia z podstaw wychowania obywatelskiego i wojskowego, podstaw prawa, szkolenia bojowego oraz logistycznego. Blok szkolenia bojowego obejmuje naukę strzelectwa, taktyki, rozpoznania, obrony przed BMR, terenoznawstwa, łączności, ratownictwa medycznego, zasad SERE oraz ochrony i obrony obiektów. Program obejmuje również zajęcia praktyczne, które prowadzone są na terenie jednostek wojskowych, w tym na terenie poligonów i wybranych obiektów wojskowych. Uczniowie mogą brać udział w wykładach i pokazach prowadzonych przez uczelnie wojskowe oraz szkoły oficerskie i podoficerskie.
Szkolenie podzielone jest na 3 etapy:
- zapoznawcze,
- zasadnicze,
- obóz szkoleniowy.
Główne cele obozu:
Uczniowie realizują zajęcia z wychowania fizycznego z elementami judo, samoobrony, pływania czy wspinaczki w wymiarze 4 godzin tygodniowo.
Szkoła umożliwia także udział w szkoleniu sędziowskim, które daje uprawnienia sędziego strzelectwa sportowego. Dla chętnych organizujemy zajęcia z obsługi drona oraz udział w kursie na prawo jazdy.
Dla chętnych możliwe jest ukończenie szkolenia z zakresu ochrony imprez masowych, potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem.
Na koniec nauki uczniowie biorą udział w próbnych testach merytorycznych, psychologicznych i sprawnościowych, podobnych do tych, które obowiązują przy naborze do wojska i WOT. Otrzymują także certyfikaty udziału w zajęciach specjalistycznych.
Szkoła stwarza możliwość ukończenia kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy, zakończonego egzaminem oraz potwierdzonego europejskim certyfikatem, który daje kandydatowi 2 dodatkowe punkty rekrutacyjne.
Przedmioty rozszerzone:
Przedmioty uzupełniające:
Fakultatywne zajęcia pozaszkolne rozwijające zainteresowania:
Możliwości rozwoju kariery zawodowej:
Wiedzę i umiejętności uczniowie mogą rozwijać kontynuując naukę na uczelniach wyższych na kierunkach takich jak: prawo i administracja, wychowanie fizyczne, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo cywilne, bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie kryzysowe i wszelkie, szeroko pojęte, kierunki wojskowe.
Kierunek stwarza także możliwość podjęcia późniejszej perspektywie pracy w wojsku, policji, straży granicznej, straży pożarnej, ratownictwie medycznym, służbie ochrony kolei, służbie ochrony lotnisk, służbie więziennej oraz służbach specjalnych.
Wybrane uczelnie:
Współpraca:
7. Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku.
Szkoła współpracuje z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie, Wojskową Komendą Uzupełnień w Słupsku, Akademią Pomorską w Słupsku i Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa w Gdańsku a także Komendą Miejską Policji w Słupsku.
Dla osób zamiejscowych istnieje możliwość skorzystania z bursy szkolnej przy ul. Szczecińskiej 60a. Informacje pod nr tel. (59) 845 62 00.