Oddziały o profilu mundurowym

Informacje ogólne:

Oddziały o profilu mundurowym to klasy, dla których program nauczania przygotowało MSWiA. Nauka przygotowuje do służby w Policji i Straży Granicznej, ale nie wyklucza również aplikowania do innych służb mundurowych- Wojska, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej czy innych jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne.

Oddziały o profilu mundurowym to specjalistyczna ścieżka edukacyjna oferująca uczniom zdobycie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych oraz przygotowująca do dalszego kształcenia w zawodach związanych z funkcjonowaniem służb wewnętrznych, a także podjęcia studiów wyższych.

Program nauczania w oddziałach mundurowych jest dostosowany do specyficznych wymagań poszczególnych służb, takich jak procedury rekrutacyjne, testy sprawnościowe, czy też wymagania psychologiczne. Uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu prawa, przepisów związanych z bezpieczeństwem, a także podstaw fizycznych i psychologicznych aspektów pracy w służbach. Uczniowie mają również okazję do odbycia praktyk w jednostkach mundurowych, co pozwala im lepiej zrozumieć charakter pracy w takich służbach.
Absolwenci oddziałów o profilu mundurowym mogą liczyć na szereg korzyści. Osoby, które złożą podanie o przyjęcie do służby w Policji lub Straży Granicznej przed upływem 3 lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym, podczas postępowania kwalifikacyjnego zostaną zwolnieni z testu wiedzy. Ponadto, jeżeli uzyskali pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym, zostaną zwolnieni podczas postępowania kwalifikacyjnego także z testu sprawności fizycznej.

Absolwenci oddziałów o profilu mundurowym, którzy pomyślnie przejdą postępowanie kwalifikacyjne, będą mieli także pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Policji lub Straży Granicznej.

 

Program nauczania:

Minimalna liczba godzin zajęć z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej wynosi 170, w tym 51 godzin teoretycznych i 119 godzin praktycznych.

Minimalna liczba godzin zajęć z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej realizowanych w ramach programu szkolenia w liceum ogólnokształcącym wynosi:

 

- w klasie I – 30, w tym 10 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych;
- w klasie II – 60, w tym 18 godzin zajęć teoretycznych i 42 godziny zajęć praktycznych;
- w klasie III – 60, w tym 18 godzin zajęć teoretycznych i 42 godziny zajęć praktycznych;
- w klasie IV – 20, w tym 5 godzin zajęć teoretycznych i 15 godzin zajęć praktycznych.

Ramowy rozkład bloków tematycznych w ramach programu szkolenia w oddziale o profilu mundurowym: Pragmatyka służbowa w Policji i Straży Granicznej: kl. I- 18 h, kl. II- 9 h, kl. III- 20 h, kl. IV- 7 h; Podstawy prawa: kl. II- 12 h, kl. III- 18 h; Profilaktyka społeczna: kl. II- 19 h, kl. III- 5 h, kl. IV- 2 h; Kształtowanie sprawności fizycznej z elementami technik interwencji: kl. I- 12 h, kl. II- 20 h, kl. III- 17 h, kl. IV- 11 h.

Program nauczania w oddziale o profilu mundurowym rozwija umiejętności przywódcze, odpowiedzialność, samodyscyplinę, umiejętność reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz zdolności interpersonalne, które są niezwykle ważne w pracy w zespole.

Uczniowie mogą rozwijać wiedzę i umiejętności kontynuując naukę na uczelniach wyższych oraz w szkołach policealnych na kierunkach związanych m.in. z bezpieczeństwem narodowym czy wewnętrznym.

 

Wybrane uczelnie:

• Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
• Uniwersytet Pomorski w Słupsku
• Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
• Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
• Akademia Humanistyczna w Pułtusku
• Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa w Warszawie
• Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni
• Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie
• Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie
• Wyższa Szkoła Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie
• Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu
• Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
• Wszechnica Polska Szkoły Wyższej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie

 

Minister, po uzgodnieniu z komendantami głównymi Policji i Straży Granicznej, wskazał Komendę Miejską Policji w Słupsku oraz Morski Oddział Straży Granicznej jako jednostki odpowiedzialne za organizację i prowadzenie zajęć z uczniami.

Dla osób zamiejscowych istnieje możliwość skorzystania z bursy szkolnej przy ul. Szczecińskiej 60a. Informacje pod nr tel. (59) 845 62 00.