Kącik literacki

Jadwiga Courths - Mahler

(1867-1950)

Niemiecka pisarka , autorka ponad 208 powieści romansowych, z których wiele zekranizowano. Pani Mahler pisze o miłości, o tęsknocie do szczęścia, o nadziei na lepszą przyszłość. Pochodziła z warstw najuboższych, zaznała biedy. Przeżyła dwie wojny światowe. Widziała, jak zmieniają się wartości, ludzie i świat. Autorka pisze o młodych ludziach z tzw. dobrych rodzin, którzy na wskutek jakichś zrządzeń losu popadają w finansowe tarapaty. Na szczęście zawsze znajduje się jakaś pomocna dusza, dzięki której serce mocniej bije... W powieściach Mahlerowej zawsze zwycięża dobro, a zło zostaje ukarane przez Boga i ludzi. Można by powiedzieć, że utwory te są baśniami dla dorosłych: zwykle jest jakaś piękna i młoda dziewczyna, która boryka się z życiem, na drodze do szczęścia piętrzą się rozliczne przeszkody, które pokonuje swa uczciwością, szlachetnością i prawością charakteru. Zawsze spotyka kogoś podobnego do siebie, kto pomaga jej wyjść z opresji.. Młodych łączy miłość po grób, żyją długo i szczęśliwie.
W obecnych czasach, gdy wszędzie tyle brutalności, wyuzdania i kłamstw oraz zdrad i podstępów, warto przeczytać którąś z książek Pani Mahlerowej, bo dają one przekonanie, że o szczęście trzeba walczyć do samego końca. Szczęśliwego końca.
 Po śmierci Jadwigi Courths – Mahler jej córka zadbała o spuściznę literacką utalentowanej matki. Po wojnie założyła w Berlinie Zachodnim muzeum poświęcone swej utalentowanej matce – tej, która „pisała sercem”.
W naszej bibliotece szkolnej dostępne są następujące pozycje Pani Mahlerowej:

  • Skradzione życie
  • Cierniowy szlak
  • Za winy matki
  • Dwie kobiety
  • Namiętność Zuzanny
  • Rozjaśnione mroki
  • Łabędzi śpiew.
Zapraszamy do czytania.

Robert Ludlum

(1927 - 2001)

Amerykański pisarz, aktor i producent, autor 27 powieści sensacyjnych, odtwórca ról w ok. 200 sztukach TV. Jego powieści zostały opublikowane w około 500 milionach egzemplarzy w 32 językach. Po ukazaniu się w 1971 jego pierwszej książki Dziedzictwo Scarlattich rozpoczął swoje regularne pisanie.  
Większość jego tytułów stała się bestsellerami, dzięki którym stał się bogatym człowiekiem. Jego największe dzieła to wspomniane już Dziedzictwo Scarlattich, Tożsamość Bourne’a, krucjata Bourne’a, Ultimatum Bourne’a, Strażnicy Apokalipsy, Klątwa Prometeusza czy Plan Ikar.
My zapraszamy Was do zapoznania się z Iluzją Scorpiona oraz z Programem Hades tegoż autora. Miłośnicy sensacji, a takich nie brak wśród uczniów ZSI i SMS na pewno znajdą w twórczości Ludluma wiele nieocenionych wrażeń. Życzymy przyjemnej i pełnej emocji lektury...

Książka miesiąca

Wichrowe Wzgórza

Emily Brontë

To nietypowa książka. Wyłamuje się  ona z konwenansów i standardów wiktoriańskiego społeczeństwa; napisana przez kobietę w czasie, kiedy równouprawnienie było słowem co najmniej nieprzyzwoitym, traktuje o zjawiskach paranormalnych i niezwykłych, choć wówczas preferowano powieści o charakterze raczej przyziemnym, a przede wszystkim mówi o sile uczuć nie w sposób moralizatorski i pouczający, ale tajemniczy i mroczny.
Wichrowe wzgórza to opowieść o miłości. Nie jest to jednak klasyczny romans, to historia chorej, szaleńczej i tragicznej miłości. Miłości dalekiej od romantyzmu, czułości i delikatności. Granica między tą miłością, a nienawiścią zaciera się; zarówno Heathcliff, jak i Katarzyna pałają głębokim uczuciem i pasją, które zawładnęły ich ciałami, umysłami i duszami. Uczucie to popycha ich do czynów, które postrzegane są jako czyny szaleńców…
Jest to historia miłości dwóch istot o jednej duszy, ale i o egoizmie, zazdrości i okrutnej, bezwzględnej zemście…

„… Podczas pobytu w Liverpoolu pan Earnshaw, mieszkający na Wichrowych Wzgórzach, znajduje małego chłopczyka. Daje mu na imię Heathcliff i postanawia zabrać go ze sobą do domu. Heathcliff szybko akceptuje swoich przybranych rodziców i rodzeństwo: Katarzynę i Lindleya. Między Katarzyną a Heathcliffem tworzy się silne uczucie, natomiast Hindley go nienawidzi, na każdym kroku upokarza go. Jednak uczucie Katarzyny i Heatcliffa rośnie w siłę, która później okaże się niszczycielską…”

Kain i Abel

Jeffrey Archer

Prezentujemy dziś książkę amerykańskiego pisarza Jeffreya Archera  Kain i Abel.

Są to pasjonujące dzieje waśni między potomkiem bogatego rodu amerykańskich bankierów, Williamem Kane’em, a Ablem Rosnowskim, biednym, ambitnym imigrantem z Polski…

Pierwszy to syn bostońskiego milionera, a drugi biednego przybysza z Polski. Obaj mężczyźni urodzili się tego samego dnia na przeciwległych krańcach świata. Przeznaczenie skrzyżowało ich ścieżki w bezwzględnej walce o zbudowanie imperium. Fascynująca opowieść o dwóch niezwykłych osobowościach rozgrywająca się w ciągu sześćdziesięciu lat. A wszystko zaczyna się w 1906 roku w polskiej wsi Słonim: „Ucichła dopiero, gdy skonała. Wówczas zaczął krzyczeć on…”

Zachęcamy wszystkich do przeczytania tej niezwykłej historii i podzielenia się wrażeniami…

Nowości literackie

Jorge Mario Pedro Vargas Llosa

laureat Nagrody Nobla 2010

Został nagrodzony za "kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki" - napisała Szwedzka Akademia w uzasadnieniu werdyktu. Mario Vargas Llosa (a właściwie Jorge Mario Pedro Vargas Llosa) jest peruwiańskim pisarzem, przedstawicielem latynoamerykańskiego realizmu magicznego. Llosa nie stroni jednak od innych gatunków literackich - wydawał biografie, zbiory esejów, pisał sztuki teatralne, pracował także jako dziennikarz. Jest autorem ponad 30 powieści, dramatów i esejów. W tym roku skończył 76 lat.

Biografia

Pisarz urodził się 28 marca 1936 r. w Arequipie, w Peru. Jego rodzice byli już wtedy w separacji. Swojego ojca Mario poznał dopiero 10 lat później (postać autorytarnego rodzica znaleźć można na kartach jego powieści). Dzieciństwo przyszłego pisarza upłynęło między Boliwią, peruwiańską Piurą i Limą. Ojciec nalegał, aby Llosa ukończył wojskową szkołę imienia Leoncia Prady. Dwa lata spędzone w szkole zaowocowały debiutancką powieścią "Miasto i psy". W 1953 r. Mario Vargas Llosa rozpoczął studia na Uniwersytecie San Marcos. Wbrew woli ojca wybrał prawo i filologię. Na studiach utrzymywał się samodzielnie - pracował m.in. w rozgłośni radiowej, próbował zarabiać piórem, ale także spisywał na zlecenie nazwiska z grobów na cmentarzu.

Pisarska kariera

Jego ślub z Julią Urquidi, byłą żoną jednego z wujów (to ona właśnie jest pierwowzorem tytułowej postaci z "Ciotki Julii i skryby") wywołała rodzinny skandal. W roku ślubu - w 1955 - ukazały się w prasie pierwsze opowiadania Vargasa Llosy, a pisarz zaczął pracować jako dziennikarz. Karierę literacką Llosy zainaugurował tom opowiadań "Wyzwanie" wydany w 1959 r. W roku 1963 Llosa ogłosił swą pierwszą powieść "Miasto i psy", która przyniosła mu uznanie. Publikacje kolejnych powieści ("Zielony dom" - 1966, "Rozmowa w Katedrze" - 1969, "Pantaleon i wizytantki" - 1973, "Ciotka Julia i skryba" - 1977) oraz liczne i prestiżowe wyróżnienia (nagroda Romula Gallegosa, stanowisko przewodniczącego w Pen Club International) ugruntowały jego pozycję. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy latynoamerykańskich.

W 1994 r. otrzymał Nagrodę Cervantesa - najwyższe możliwe trofeum w świecie literatury hiszpańskojęzycznym.

Wstecz

 

 

Adres

Zespół Szkół Informatycznych
ul. Koszalińska 9
76-200 Słupsk

Kontakt

Telefon: (0-59) 8456070
e-mail: sekretariat[at]zsi.slupsk.pl