Szpik w mig

Temat transplantologii jest nadal dość mało znany w naszym kraju. Ludzie często boją się, bo nie wiedzą, że mogą przyczynić się do uratowania komuś życia w zaledwie kilka chwil. Są jednak młodzi ludzie, którzy nie boją się wyzwań i razem podjęli decyzję o rozpropagowaniu akcji, która zachęciłaby naszych uczniów do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Stworzyli zespół, w skład którego wchodzili uczniowie z trzech szkół: Medycznego, Policyjnego oraz Sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Pod opieką Pani Natalii Zakrzewskiej – nauczycielki angielskiego, postanowili podzielić się swoją wiedzą z uczniami oraz podpisali umowę z fundacją DKMS, która nie tylko wspierała ich merytorycznie, ale również zapewniła niezbędne materiały. Tym samym uczniowie postanowili przeprowadzić swoją akcję zbierania wymazów do bazy fundacji DKMS w ramach swojego projektu Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Grupa w ramach swoich działań dzieliła się ze swoją wiedzą z uczniami podczas godzin wychowawczych, które w tym czasie odbywały się często zdalnie. Uświadamiali naszych uczniów o tym czym tak naprawdę jest białaczka oraz jak wielkie wyzwania codziennie muszą pokonywać chorujący na nią ludzie.

Uczniowie przeprowadzili akcję zbierania wymazów do rejestru dawców szpiku oraz rozdawali darmowe pakiety dla potencjalnych dawców. Akcja okazała się niemałym sukcesem w naszej szkole, angażując nie tylko uczniów ale i również grono pedagogiczne. Uczniowie zostali później finalistami Olimpiady Zwolnieni z Teorii oraz zdobyli nagrodę Brązowego Wilka za najlepszy projekt w szkole.

Jak mówią sami uczniowie: „Wiele osób wciąż oczekuje na znalezienie swojego bliźniaka genetycznego. Szanse, aby znaleźć bliźniaka genetycznego to 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu tylko 1 do kilku milionów. Naszym celem było zachęcenie jak największej liczby osób do wpisania się w rejestr dawców szpiku”.