Łapka w górę
Każdy z nas praktycznie codziennie ma kontakt ze zwierzętami, nawet jeśli sam nie posiada pupila na własność. Spotykamy je w różnego rodzaju sytuacjach. Dzieci i dorośli często zapominają o tym, że zwierzęta nie mają zdolności myślenia i funkcjonowania jak istoty ludzkie. Dlatego też uczniowie Technikum Weterynarii w Słupsku pod opieką Pani Moniki Skwarek – nauczycielki matematyki, postanowili połączyć swoje siły i możliwości, aby zwalczyć ogromny problem społeczny naszych przyjaciół– zwierząt. W ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii uczniowie utworzyli swój własny projekt o nazwie „Łapka do góry” i podjęli własne akcje społeczne.
Młodzi, podążający ścieżką edukacyjną przyszłego weterynarza w ramach swoich działań edukowali innych, prowadzili webinaria, live’y, edukacyjne konta na instagramie, facebooku i tik toku.
Uświadamiali społeczeństwo w następującej tematyce: jakie problemy popełniamy przy wychowywaniu zwierząt ? jak należy się zachowywać przy spotkaniu np. pieska w parku ? jakie skutki mają wyrzucone w obecnej sytuacji „zwykłe maseczki” w lesie, czy na plaży? czy mają one wpływ na bezbronne zwierzęta ? Edukacja w tym temacie jest bardzo istotna, ludzie często nie zwracają uwagi na tak proste rzeczy.
Uczniowie pozyskali również partnerów swoich działań, weterynarza w Sławnie i producenta karmy w Słupsku. Uczestnicy intensywnie działali, bo wiedzieli, że w grupie siła. Zajęcia edukacyjne w formie online jak i stacjonarnej oprócz swojej placówki poprowadzili także w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Sławsku, w Szkole Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 318 im.J.CH.Andersena w Warszawie oraz w przedszkolach w Słupsku.
Oprócz tego młodzież zachęcała społeczeństwo do uczestnictwa w akcji pt. "Wiele zwierząt uratujesz jak maseczkę poprawnie zutylizujesz".
By zrealizować swój cel zorganizowali również zbiórki na rzecz zwierząt:
Na aukcji młodzież sprzedawała różne przedmioty, prace wykonane przez uczniów naszej szkoły, czy poradnik dla zwierząt stworzony przez nas specjalnie na tę okazję, a także dobrowolne cegiełki.
Daj łapkę do góry i razem z nami zachęć społeczeństwo do kochania czworonożnych przyjaciół, a tym samym przyłączysz się do poprawy ich życia. Czy tego nie pragnie każdy z NAS ?