Zaczytana szkoła

Czytanie łączy pokolenia

"Koncert o miłości - Łączmy pokolenia"!

Dnia 22.03.2018r. uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Słupsku zaprosili wszystkich seniorów na wydarzenie pt. "Koncert o miłości. Łączymy pokolenia".

W programie znalazły się m.in.: piosenki o miłości wykonywane przez słupskich uczniów, etiudy taneczne w rytm najpiękniejszych utworów o miłości, a przede wszystkich prezentacja utworów literackich poświęconych tematyce miłosnej. Celem wydarzenia było budowanie i wzmacnianie relacji międzypokoleniowych opartych na otwartości, wzajemnej ciekawości i poszanowaniu różnic, współdziałanie osób w różnym wieku na kanwie kultury, przełamywanie utartych wyobrażeń na temat ludzi młodych i starszych, stwarzanie przestrzeni do poznawania się.

Dobry projekt międzypokoleniowy stał się ciekawą przygodą dla obu stron. Wzajemne relacje międzypokoleniowe wpływają bowiem korzystnie na obie strony. Seniorzy mają okazję do wspomnień z dzieciństwa i swojej młodości. Młodzież natomiast nawiązuje bliższe relacje, docenia bagaż doświadczeń starszego pokolenia, rozwija postawę otwartości, szacunku, staje się wrażliwsza na potrzeby i oczekiwania seniorów oraz doświadcza wartości często pomijanych współcześnie jak miłość, uprzejmość, czułość, troskliwość, cierpliwość, czy empatia. Pokonywać bariery pokoleniowe można na każdym poziomie, my akurat postaraliśmy się to zrobić poprzez wydarzenie kulturalne. Najważniejsze jest przecież otwarcie się na siebie nawzajem, nawiązanie kontaktu, szczery uśmiech i rozmowa.

Literatura, muzyka i taniec stały się elementem spajającym różne pokolenia. Tego magicznego dnia uczniowie i seniorzy wypełnili szkolą aulę uśmiechem, radością i wzajemną życzliwością. "Koncert o miłości - Łączmy pokolenia" oprócz tego, że przyciągnął ok. 100 seniorów z rozmaitych zrzeszeń, tj. Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Słupsku, Słupskiej Rady Seniorów, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów ze Słupska i Ustki, to zaszczycił również swoją obecnością Radio Koszalin i Telewizję Słupsk. Kulturalna inicjatywa uczniów tak bardzo przypadła do gustu lokalnej społeczności, że planujemy ją ponowić w przyszłym roku.

A oto linki mówiące o szkolnym przedsięwzięciu: