Zespół

  • Krzysztof Straszak
  • Arkadiusz Herman
  • Tomasz Kosakowski
  • Daniel Ivisic

Ślubowanie uczniów klas policyjnych

Ślubowanie uczniów klas policyjnych jest to jedną z najbardziej podniosłych, a zarazem wzruszających uroczystości w naszej szkole.

W trakcie uroczystości młodzi adepci policyjni składają ślubowanie na flagę narodową Rzeczypospolitej Polskiej. Dla społeczności szkolnej flaga państwowa jest symbolem Polski – Narodu - Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Uroczystość z udziałem flagi państwowej wymaga zachowania powagi i poszanowania w trakcie jej prezentacji. Uroczystość, na wzór ceremoniału policyjnego, inicjuje wejście uczniów do szkoły. Niewątpliwie dopełnieniem ślubowania jest obecność najbliższych osób.

Treść ślubowania:

„Ja uczeń klasy policyjnej

w Policyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku

ślubuję

służyć społeczności szkolnej,

przestrzegać regulaminu szkoły,

wspierać słabszych i potrzebujących.

Świadom podejmowanych obowiązków

ucznia klasy policyjnej

ślubuję

pilnie zdobywać wiedzę

i wystrzegać się czynów

godzących w dobre imię szkoły.

Ślubuję

postępować honorowo

i zgodnie z zasadami dobrych obyczajów,

mając zawsze na względzie

szacunek dla innych ludzi.”

Zajęcia praktyczne w Szkole Policji

Dzięki uprzejmości Komendanta Szkoły Policji w Słupsku uczniowie klas policyjnych mają co roku okazję zapoznać się z systemem szkolenia policjantów. W trakcie pobytu młodzi adepci sztuki policyjnej uczestniczą w zajęciach w zakresie udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie uczą się odpowiedniego zachowania w sytuacji udzielania pomocy osobie nieprzytomnej, sprawdzenia jej oddechu, a w przypadku stwierdzenia bezdechu - prawidłowego prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz opatrywania ran. Ponadto uczniowie zapoznają się z obiektami symulacyjnymi, które wykorzystywane są do zajęć, w jakich uczestniczą policjanci odbywający szkolenie. W trakcie ćwiczeń nasi licealiści mają okazję zapoznać się ze środkami przymusu bezpośredniego stosowanymi przez funkcjonariuszy w trakcie szkolenia i na służbie, takimi jak: kajdanki zespolone, pasy obezwładniające i kaftany bezpieczeństwa. Poza tym w trakcie pobytu klasy policyjne mogą sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie z broni krótkiej na strzelnicy pneumatycznej. Wizyty uczniów odbywają się w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Komendantem Szkoły i Dyrektorem Zespołu Szkół Informatycznych. Dzięki takim wizytom uczniowie mogą w sposób praktyczny poznać system szkolenia i zakres wykonywanych zadań przez policjantów.

Przyszli adepci wracają zawsze pełni wrażeń i jeszcze bardziej zadowoleni z wyboru kierunku, mając jednocześnie nadzieję powrotu do Szkoły Policji, tym razem w charakterze jej słuchaczy.

Szkolny turniej Policjada

Co roku odbywa się szkolny turniej klas policyjnych POLICJADA. W ramach zawodów każda klasa o profilu policyjnym wystawia swoich reprezentantów, którzy mogą sprawdzić się w trzech konkurencjach: teście wiedzy policyjnej, strzelaniu i sprawności fizycznej. Najlepsi uczniowie mają szansę reprezentować naszą szkołę w finałach ogólnopolskich organizowanych w Szkole Policji w Pile o tytuł najlepszej klasy policyjnej w Polsce.

Coroczne wizyty uczniów w KWP Gdańsk

Co roku kilkuset uczniów z województwa pomorskiego bierze udział w Pomorskim Dniu Otwartym dla Klas o Profilu Policyjnym. W tym wydarzeniu uczestniczą również uczniowie Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego z klas pierwszych. Głównym celem wizyt w Gdańsku jest budowanie pozytywnego wizerunku pomorskiej policji. Specjalne atrakcje dla młodzieży przygotowywane są na terenie Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku. Poza stoiskami i sprzętem policyjnym, są też m.in. stoiska Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Państwowej Inspekcji Transportu Drogowego i innych służb mundurowych. W ramach przybliżenia specyfiki pracy Policji, uczestnicy biorą udział w pokazach przygotowanych przez SamodzielnyPododdział Kontrterrorystyczny Policji w Gdańsku oraz przewodników psów służbowych. Uczniowie klas policyjnych, którzy na co dzień w szkole zdobywają wiedzę teoretyczną związaną ze służbą w Policji, mogą w praktyczny sposób zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu różnych formacji mundurowych, m.in. robota pirotechnicznego, wykorzystywanego do usuwania niewybuchów, policyjnego "busa wypadkowego", specjalnie przystosowanego do udziału w zdarzeniach czy samochód z wideo rejestratorem i łódź motorową oraz inne pojazdy służbowe Policji. Podczas spotkania odbywają się zawody sportowe dla wszystkich klas mundurowych. Każda szkoła musi wytypować swoich przedstawicieli do zmagań sportowych. Miło nam poinformować, że nasi uczniowie często odnoszą w tej rywalizacji sukcesy.

Wolontariat - schronisko

Uczniowie Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego wybierają się co roku z wizytą do naszych braci mniejszych w słupskim Schronisku dla zwierząt. Akcja „Zbiórka dla Burka" na rzecz słupskiego schroniska dla zwierząt realizowane jest w ramach szerszego projektu „Akcja Dla Zwierząt" – cyklicznie zaplanowanych przez młodzież działań mających na celu niesienie pomocy zwierzętom przebywającym w słupskim schronisku. Zgodnie z tradycją uczniowie zabierają w odwiedziny z prezenty dla zwierzaków przebywających w schronisku. Wizyta jest jednym z elementów programu nauczania w liceum o profilu policyjnym. Jest jednocześnie świetnym sprawdzianem na wrażliwość przyszłych funkcjonariuszy. Nie dające się ukryć poruszenie losem zwierząt jest doskonałym dowodem na predyspozycje uczniów do przyszłej służby dla społeczeństwa.

Wolontariat - czujny senior

Uczniowie Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego i policjanci z słupskiej komendy angażują się we wspólne działanie prewencyjne pod nazwą „Czujny Senior". Młodzież wraz z funkcjonariuszami wspiera seniorów i przeprowadza działania prewencyjne dotyczące ochrony ludzi starszych przed oszustwami i innymi przestępstwami. Uczniowie i policjanci wskazywali seniorom, na jakie zagrożenia w życiu codziennym są narażone osoby starsze ze szczególnym zwróceniem uwagi na oszustwa na wnuczka, policjanta lub pracownika różnych instytucji. Młodzież wraz z funkcjonariuszami przypomniała, że przestępcy stosują różne sposoby, by wyłudzić od osób starszych oszczędności. W ramach Akcji „Czujny Senior", osoby starsze otrzymały materiały profilaktyczne w formie ulotek.

Turnieje dla szkół mundurowych - turnieje strzeleckie

Młodzież nasza z klas policyjnych uczestniczy również w różnych zawodach strzeleckich organizowanych dla szkół ponadgimnazjalnych o profilu mundurowym. Celem takich zawodów jest popularyzacja strzelectwa sportowego, kształtowanie wśród młodzieży zasad zdrowej i uczciwej rywalizacji, poznanie możliwości celnego strzelania z karabinka i pistoletu pneumatycznego oraz wyłonienie najlepszej drużyny i najlepszych strzelców wśród uczniów klas mundurowych. Nasi reprezentanci mają często celne oko i zajmują wysokie lokaty w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Turnieje dla szkół mundurowych - Sprawni Jak Żołnierze

Na obiektach Powiatowego Zespół Szkół nr 2 w Wejherowie odbywają się każdego roku pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Wojewódzkie Zawody Sportowo – Obronne „Sprawni jak żołnierze", organizowane przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Celem zawodów jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o współczesnych Siłach Zbrojnych RP, zagadnień związanych z obronnością kraju oraz podnoszenie sprawności fizycznej.W zawodach biorą udział drużyny składające się z 3 zawodników ze szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa pomorskiego wyłonione w drodze eliminacji rejonowych. W trakcie zawodów przeprowadza się następujące konkurencje: test sprawnościowy, rzut granatem, strzelanie, ieg na orientację oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. Kilkukrotnie naszej reprezentacji udało się zająć czołowe lokaty.

Złote pagony

W Policyjnym Liceum Ogólnokształcącym odbywa się w każdym semestrze uroczyste wręczenie złotych pagonów uczniom klas policyjnych szczególnie się wyróżniającym na polu nauki i zachowania. Zwyczaj przyznawania złotych pagonów uczniom w ZSI jest szczególną formą uhonorowania osiągnięć wyjątkowo zdolnych i zdyscyplinowanych uczniów z klas policyjnych. Pagony przysługują uczniom, którzy w poprzednim semestrze uzyskali średnią ocen w semestrze co najmniej 4,7, uzyskali ocenę z zachowania co najmniej bardzo dobrą oraz nie otrzymali w ocenianym semestrze ani jednej uwagi dotyczącej braku noszenia lub niewłaściwego noszenia bądź użytkowania umundurowania.