Aktualności

Maraton Pisania Listów w ZSI i SMS

Zespół Szkół Informatycznych i Szkoła Mistrzostwa Sportowego zapraszają w środę 7 grudnia do uczestnictwa w Maratonie Pisania Listów organizowanym przez Amnesty International z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia).
W ZSI i SMS będzie można pisać listy w obronie „więźniów sumienia”, czyli ludzi więzionych na całym świecie za walkę o przestrzeganie praw człowieka lub w obronie ludzi wobec których prawa człowieka są łamane. Akcja odbędzie się w najbliższą środę – 7 grudnia w budynku szkoły przy ul. Koszalińskiej 9. Listy będą pisane w sali 101 w godzinach od 8.00 do 14.00. Tego dnia w naszej placówce będzie można również obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą bohaterów i bohaterek tegorocznego Maratonu w sprawie których będą pisane listy.
- Zachęcamy Wszystkich do czynnego udziału w akcji. Jak możecie to zrobić? Przyjedźcie do nas 7 grudnia, weźcie długopis i kartkę papieru w dłoń i zacznijcie pisać prosto z serca. Wasze listy mogą zmienić czyjeś życie! – zachęca Małgorzata Siupik - Winiszewska, koordynator akcji w ZSI i SMS. - Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Listy pisane przez ludzi w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach. Listy solidarności okazują się dużym wsparciem dla prześladowanych i więzionych. Im więcej osób zostanie zaproszonych do wspólnego pisania listów, tym większa szansa, że uda się poprawić los danego bohatera lub bohaterki i w ten sposób skutecznie walczyć o prawa człowieka.
smile smile smile
Wysłano 04 Grudnia 2016

Polskie gołębie rasowe- żywa lekcja przyrody w ZSI

W dniu wczorajszym w naszej szkole gościliśmy prawdziwych pasjonatów i miłośników zwierząt. Nasi uczniowie Technikum Weterynarii mieli okazję spotkać się z hodowcami i pasjonatami polskich gołębi rasowych. „Polskie gołębie rasowe- żywa lekcja przyrody” – pod taką nazwą odbyły się zajęcia w ZSI, które poprowadzili Panowie z Tczewa: Władysław Styczyński z synem Piotrem. Obaj miłośnicy gołębi od wielu lat prowadzą hodowlę gołębi ozdobnych, biorą czynny udział na wystawach regionalnych i krajowych, w których ich gołębie zdobywają czołowe lokaty. Ponadto Panowie Styczyńscy biorą udział w akcji „SOS-Ratujmy polskie rasy”, chronią przed wyginięciem rasy takie jak: Brodawczak polski, Listonosz polski, Maściuch polski, Mewka polska i wiele innych.
Celem zajęć była edukacja naszych uczniów na temat historii hodowli gołębi w Polsce i ras polskich oraz propagowanie hodowli. Panowie snuli interesującą opowieść o naszym dziedzictwie narodowym, na które składa się ponad pięćdziesiąt unikalnych ras, niejednokrotnie bardzo starych. Gołębiarstwo jest w Polsce wielowiekową tradycją trwającą nieprzerwanie pomimo burzliwych losów naszego kraju. Niestety hodowla gołębi zanika i jest coraz mniej popularna, a ludzie często nie wiedzą nic na ten temat. Podczas zajęć uczniowie zostali poinformowani w sposób profesjonalny na temat życia gołębi rasowych, prowadzący zajęcia podali wiele interesujących ciekawostek, a na koniec spotkania wszyscy zainteresowani mogli porozmawiać z hodowcami. smile
Wysłano 01 Grudnia 2016

Współpraca z gdańskimi naukowcami. Projekt "Poznaj pracę biologa"

Uczniowie drugiej klasy Medycznego Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w warsztatach biologicznych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Zajęcia warsztatowe odbyły się w ramach współpracy naszej szkoły z uczelnią z Gdańska w zakresie realizacji cyklicznych warsztatów edukacyjnych.
Zajęcia warsztatowe z udziałem naszej młodzieży odbyły się w ramach projektu - Poznaj pracę biologa, cyklicznych warsztatów edukacyjnych realizowanych przez Wydział Biologii uczelni z Gdańska. Projekt ma na celu promowanie wiedzy biologicznej. Tematyka warsztatów obejmuje szereg interesujących zagadnień z dziedziny genetyki, biochemii, cytologii, mikrobiologii, fizjologii, biologii molekularnej oraz ekologii i ochrony środowiska. Zajęcia odbywają się w aulach wykładowych, laboratoriach oraz w terenie.
Uczniowie ZSI mieli już okazję uczestniczyć w pierwszych tego typu spotkaniach. Nasi licealiści wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych oraz wykładach, które prowadziły dr Ewa Wons i mgr Kamila Błażejewska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
W gdańskim laboratorium uczniowie barwili metodą Grama i błękitem metylenowym komórki bakteryjne, które w dalszej części zajęć poddane były obserwacji pod mikroskopem. Kolejne ćwiczenia laboratoryjne polegały na uzyskaniu barwników: chlorofilu a i b oraz karotenoidów, a potem ich rozdzielenie metodą chromatografii. Ponadto przeprowadzono doświadczenia związane z reakcją ekstraktu roślinnego na różne substancje, wykryciem skrobi w pelargonii oraz fruktanów w cebuli. Nasi uczniowie mieli też okazję zaobserwować zjawisko wydzielania tlenu przez rośliny wodne. Każde doświadczenie było szczegółowo omawiane. Zajęcia laboratoryjne były poprzedzone interesującymi wykładami. Bardzo się cieszymy, że mamy możliwość współpracować z gdańską uczelnią w zakresie tak szerokiej oferty edukacyjnej. smile

2MLO_UG.jpg
Wysłano 30 Listopada 2016

Gratulacje dla Pani Małgorzaty Siupik

Gratulujemy Pani Małgorzacie Siupik publikacji w Roczniku naukowym Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego "Ars Educandi". Publikacja dotyczyła stereotypów ról płciowych w literaturze dziecięcej i nosiła znamienny tytuł: "Ulubione bohaterki – ulubieni bohaterowie. Obrazy dziewczynek i chłopców w literaturze dla dzieci. Studium genderowo pedagogiczne". Jak mówi pani Małgorzata - Celem tekstu było przedstawienie analizy ulubionych przez uczniów szkoły podstawowej bohaterów literackich przede wszystkim w kontekście stereotypów płci. Tekst wskazuje również na znaczenie czytelnictwa w procesie edukacyjnym, w szczególności dla edukacji rodzajowejw kontekście kształtowania społecznych ról płciowych. - Jeszcze raz gorąco gratulujemy pani Małgorzacie i życzymy sukcesów w pracy nad rozprawą doktorską.
Wysłano 30 Listopada 2016

Wizyta w słupskiej Fundacji "Nadzieja"

Uczniowie Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego pod opieką Pana Krzysztofa Straszaka odwiedzili słupską Fundację dla Dzieci Niepełnosprawnych "Nadzieja". Podczas wizyty nasi uczniowie mogli dowiedzieć się o kierunkach działań i zadaniach realizowanych przez tę słupską placówkę. Fundacja "Nadzieja" zajmuje się niesieniem pomocy dzieciom niepełnosprawnym i kalekim w szczególności dotkniętym porażeniem mózgowym i poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych w zakresie ich rehabilitacji, znajdującymi się w trudnych sytuacjach rodzinnych i życiowych. Od wielu lat Fundacja prowadzi również m.in. bezpłatną rehabilitację dzieci niepełnosprawnych w oparciu o hipoterapię!
Na naszych podopiecznych czekała również niespodzianka - uczniowie mieli okazję jeździć konno pod okiem profesjonalnego instruktora, wysłuchali również ciekawych opowieści o zwierzętach i hipoterapii. Licealiści przyswoili wiele cennych informacji na temat istoty działalności prospołecznej przez pryzmat działalności Fundacji "Nadzieja". Bardzo pouczające wyjście. smile
Wysłano 27 Listopada 2016

Porozumienie o współpracy z Politechniką Koszalińską

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zawarła porozumienie o współpracy z Politechniką Koszalińską. Dokument sygnowali dyrektor ZSI w Słupsku Monika Stępnik oraz rektor Politechniki Koszalińskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal. Pierwszym efektem współpracy było uczestnictwo naszej młodzieży w wykładach oraz zajęciach w laboratorium koszalińskiej uczelni.
W ramach porozumienia strony będą podejmować się w szczególności wspólnej realizacji wielu działań dydaktyczno – naukowych. Uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych będą mogli uczestniczyć w wykładach tematycznych, pokazach i ćwiczeniach laboratoryjnych organizowanych przez Politechnikę Koszalińską. Nasza młodzież będzie mogła również brać udział podczas prezentacji osiągnięć naukowych i dni otwartych na koszalińskiej uczelni. W porozumieniu, nasza placówka zobowiązuje się m.in. do organizowania spotkań młodzieży szkolnej z przedstawicielami uczelni. Poza tym w ramach nawiązanej współpracy, ZSI i Politechnika Koszalińska zadeklarowały organizację wspólnych przedsięwzięć środowiskowych np. olimpiad, konkursów itp.
Założenia współpracy zostały szybko wcielone w życie. Uczniowie ZSI mieli już okazję uczestniczyć w wykładach oraz zajęciach w laboratorium organizowanych na koszalińskiej uczelni.
- Przedmiotem porozumienia jest promowanie wiedzy politechnicznej wśród uczniów oraz przygotowanie ich do nauki w szkołach wyższych. Tak się składa, że w naszej placówce funkcjonuje Politechniczne Liceum Ogólnokształcące, które umożliwia uczniom zdobycie zarówno konkretnej wiedzy ogólnej, jak i specjalistycznej oraz przygotowanie do kontynuowania nauki na studiach wyższych. Wybór partnera do współpracy jest więc jak najbardziej oczywisty. Jeśli chodzi o system kształcenia - koszalińska uczelnia oparta jest na sprawdzonych i solidnych wzorcach. Cieszymy się na tę współpracę – mówi Monika Stępnik, dyrektor ZSI w Słupsku.
smile
Wysłano 24 Listopada 2016

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Następna >>

Archiwum aktualności

2016/20172015/20162014/20152013/20142012/20132011/20122010/20112009/20102008/20092007/20082006/20072005/2006

 

 

Adres

Zespół Szkół Informatycznych
ul. Koszalińska 9
76-200 Słupsk

Kontakt

Telefon: (0-59) 8456070
e-mail: sekretariat@zsi.slupsk.pl