Aktualności

Lekcja tolerancji

W ubiegły piątek - 6 czerwca br. uczniowie uczestniczyli w Lekcji tolerancji. Uczniowie mieli okazję zapoznać się m.in. z wizerunkiem oraz poezją romskiej poetki Papuszy, jak też z obrzędami i tradycjami Romów i Żydów. Poznali też nazwy fundacji zajmujących się budowaniem relacji między narodami oraz stojących na straży przestrzegania prawa. Na auli szkolnej został zaprezentowany cykl filmów dotyczących relacji Polaków z mniejszościami narodowymi od średniowiecza po czasy współczesne. Uczniowie dowiedzieli się, jaki charakter na przestrzeni wieków miały stosunki polsko - ukraińskie, polsko-białoruskie, polsko- żydowskie i polsko - litewskie. Okazało się, że Polska jest krajem słynącym z tolerancji religijnej i w dobie srdedniowiecza nazywana była "krajem bez stosów". Jednak wszyscy mamy wrażenie, że w tym względzie jest jeszcze wiele do zrobienia, nie brakuje bowiem aktów przemocy ze strony innych nacji, ale również samych Polaków. Starajmy się być tolerancyjni, to naprawdę ułatwia życie... Jako motto i podsumowanie lekcji tolerancji niech posłuży wiersz Amy Maddox:
„Modlił się – to nie była moja religia.
Jadł – to nie było moje jedzenie.
Mówił – to nie był mój język.
Ubierał się – to nie było, co ja nosiłam.
Wziął mnie za rękę – była innego koloru niż moja.
Ale gdy się śmiał – to tak samo jak ja.
A kiedy płakał – to płakał tak samo jak ja”

Wysłano 11 Czerwca 2014

Konkurs Mickiewiczowski

Z przyjemnością pragniemy pogratulować laureatom Konkursu Mickiewiczowskiego, który odbywał sie w trzech etapach: I - Życie wieszcza, II - Twórczość Adama Mickiewicza, III - Złote myśli wieszcza. Do Konkursu przystapiło 15 osób, jednak tylko najwytrwalsi dobrnęli do końca. A oto najlepsi z najlepszych: I miejsce - Justyna Kąkol, kl. 2C PLO, II miejsce - Sandra Nowicka, kl.2C PLO, III miejsce - Paulina Jagodzińska, kl.2 TW. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy, a wszystkich zapraszamy już za rok do kolejnej edycji konkursu o wybitnym poecie/pisarzu polskim wink
Wysłano 11 Czerwca 2014

Projekt "Szkoła współpracy"

Dnia 4 czerwca br. zespół składający się nauczycieli, uczniów i rodziców Gimnazjum SMS uczestniczył w drugim i ostatnim już warsztacie projektu "Szkoła Współpracy", który miał miejsce w Koszalinie.
Celem warsztatu było wstępne opracowanie Szkolnego Programu Aktywnej Współpracy na przyszły rok szkolny, ale także integracja zespołu projektowego oraz wypracowanie metod komunikacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami. Szkolenie i warsztaty, w których uczestniczyliśmy pozwolą nam na uświadomienie sobie tego, iż wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, w jakiej szkole pracujemy, uczymy się i do jakiej szkoły chodzą nasze dzieci.
Z warsztatów wróciliśmy z głowami pełnymi pomysłów i motywacją do wspólnej pracy i oczywiście z pracą domową...:) Do października 2014 roku jesteśmy zobligowani przekazać do Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej ostatecznie opracowany dokumentu Szkolnego Programu Aktywnej Współpracy. Zabieramy się więc do pracy
wink
Wysłano 09 Czerwca 2014

VI Ogólnopolski Turniej Klas Policyjnych w Pile

Uczniowie Naszej szkoły w ścisłej czołówce finału
VI Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w Pile !!!
Turniej zorganizowany został przez pilską Szkołę Policji we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile i odbywał się pod patronatem Komendanta Głównego Policji, Starosty Pilskiego, Prezydenta Miasta Piły, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów przy Szkole Policji w Pile. W tegorocznej edycji turniejowych zmagań wzięło udział 25 drużyn, wyłonionych podczas ogólnokrajowych eliminacji. W zawodach o tytuł Klasy Policyjnej Roku 2014 wystąpiły drużyny z całego kraju reprezentujące następujące miejscowości : Poznań (2 drużyny), Wojsławice, Czarnków, Prószków, Elbląg, Ostrołękę, Komornicę, Biały Bór, Katowice(2 drużyny), Górów Iławecki, Żory, Jarocin, Bujny, Solec nad Wisłą, Częstochowę, Wronie, Piłę, Malbork, Skwierzynę, Legnicę, Gościno, Gromnik oraz ekipa reprezentująca Policyjne Liceum Ogólnokształcące w Słupsku w składzie: Katarzyna Świeczkowska, Karol Dąbrowski, Alicja Smuczyńska, Oskar Majcherski.
Czteroosobowe drużyny brały udział w następujących konkurencjach:
teście umiejętności strzeleckich,
teście umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
teście sprawności fizycznej (tor przeszkód),
sprawdzianie obejmującym ogólną wiedzę o Policji.
Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji miło nam poinformować, że Nasi
uczniowie w klasyfikacji generalnej zajęli IV miejsce. W konkurencji strzeleckiej Oskar Majcherski i Alicja Smuczyńska byli bezkonkurencyjni, zajmując I miejsce wśród wszystkich uczestników zawodów. Natomiast Katarzyna Świeczkowska z Karolem Dąbrowskim w konkurencji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej otarli się o podium, zajmując IV miejsce. Kolejną konkurencją było pokonywanie sprawnościowego toru przeszkód, w którym brali udział wszyscy zawodnicy z poszczególnych drużyn. Ta konkurencja okazała się naszą piętą achillesową i straciliśmy szansę na podium. W teście wiedzy policyjnej Nasi reprezentanci wypadli dobrze i utrzymaliśmy bardzo wysokie IV miejsce w klasyfikacji generalnej.
W trakcie turnieju, oprócz zmagań w poszczególnych konkurencjach, uczniowie uczestniczyli w wieczorze integracyjnym. Do wyboru mieli dwie propozycje spędzenia wolnego czasu. Pierwszą z nich były Meandry kryminalistyki zajęcia przygotowane przez wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły. Drugą propozycję stanowił wyjazd na pilskie lotnisko, gdzie uczestnicy Turnieju mogli zasiąść za sterami pilskiego Tygryska, czyli samolotu myśliwsko - bombowego SU 22, obejrzeć wojskowe pojazdy oraz przejechać się jednym z nich.
Na koniec odbyła się uroczysta ceremonia zakończenia Turnieju Klas Policyjnych, w której uczestniczyli, oprócz drużyn i ich opiekunów, m.in. Komendant Szkoły Policji w Pile insp. Jerzy Powiecki, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile Maria Kubica, Starosta Pilski Mirosław Mantaj, młodzież pilskich klas o profilu policyjnym oraz zaproszeni goście. Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, a na zakończenie dla zwycięzców klasyfikacji generalnej odegrano niezapomniany utwór zespołu Queen We are the champions.
Udział w VI Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w Pile zakończył się ogromnym sukcesem uczniów Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, zważywszy na fakt, że po raz pierwszy w historii zakwalifikowaliśmy się do Turnieju.
W rozmowach kuluarowych podczas Turnieju zostaliśmy okrzyknięci przez pozostałych uczestników zmagań czarnym koniem zawodów, który sporo namieszał w klasyfikacji generalnej. W poprzednich edycjach wyłoniona została ścisła czołówka drużyn rywalizujących między sobą o najwyższe laury. Teraz również Nasza szkoła będzie brana pod uwagę jako potencjalny kandydat do zwycięstwa...

pila_i_plo.jpg
Wysłano 09 Czerwca 2014

Rewizyta przyjaciół z Niemiec

Rewizyta niemieckich przyjaciół trwała od 23.05 do 27.05. br. Zaraz po przyjeździe gości, zjedliśmy wspólnie śniadanie i udaliśmy się na wycieczkę do Ustki. Nasz region oferuje wiele atrakcji, z których nie omieszkaliśmy skorzystać. Na szczeście, pogoda dopisała idealnie. Uczniowie ZSI oraz zaproszeni goscie z Niemiec mieli okazję do wspólnych rozmów oraz nadmorskich spacerów. Goście byli zachwyceni rozległymi plażami nad morzem oraz bazą rekreacyjną Ustki. Udało sie nawet nieco pomoczyć nogi... Po obiedzie wszyscy rozsmakowali sie w lodach i wybranych deserach oferowanych przez usteckich cukierników. Weekend uczniowie spędzili już we własnym zakresie, oczywiście pod czujnym okiem swoich "przewodników" z ZSI. Był zatem czas na zwiedzanie najpiękniejszych zakątków miasta Słupska i okolic. Niektórzy grilowali, inni robili zakupy albo oddawali sie szaleństwu wodnemu w aqaparku i jeździe gokartami. Kilku uczniów z Niemiec odwiedziło również sobotni Festyn szkolny, biorąc udział w najrozmaitszych warsztatach naukowych; od informatycznych po plastyczne... W poniedziałek wybraliśmy się do stolicy regionu - do Gdańska, gdzie wraz z przewodnikiem przemierzyliśmy całą starówkę. Nie obyło sie też bez zakupów w centrum hadlowym Madison. We wtorek uczniowie brali udział w zajęciach w szkole. Potem wspólnie podsumowaliśmy projekt. Na koszulkach mazakami i kredkami rysowali, co zapamiętali i co im się najbardziej podobało. Niektórzy zacieśnili swoje przyjaźnie, co zaowocowało gorącym zaproszeniem na wakacje do Mullheim an der Ruhr!!! wink
Wysłano 05 Czerwca 2014

Pierwszy Pomorski Dzień Otwarty Dla Klas o Profilu Policyjnym

W piątek 30 maja br. Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku zorganizował Pierwsze Pomorskie Dni Otwarte dla Szkół o Profilu Policyjnym. Uczestniczyło w nich ponad 600 uczniów klas mundurowych z województwa pomorskiego w tym przedstawiciele Naszego Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego - klasa IIa.
Na terenie Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku zorganizowano festyn z niecodziennymi atrakcjami: pokazy ratownictwa przedmedycznego, wyszkolenia psów policyjnych oraz wystawę związaną z historią policji. Uczniowie klas mundurowych mieli możliwość z bliska przyjrzeć się pracy nie tylko policjantów, ale również pozostałych instytucji współpracujących w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, takich jak: Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, Państwowa Straż Pożarna, , Inspekcja Transportu Drogowego oraz Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego. Ponadto podczas festynu wytypowani adepci klas o profilu policyjnym zmierzyli się w teście sprawności fizycznej. Naszą szkołę reprezentował Oskar Majcherski.
W trakcie uroczystości, w której uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Wojciech Sobczak oraz zaproszeni goście, odbyło się przekazanie dla gdańskiej komendy miejskiej laserowego miernika prędkości.
Młodzież była bardzo zadowolona z wycieczki, w trakcie której miała możliwości zapoznania się z funkcjonowaniem i organizacją instytucji bezpieczeństwa publicznego. wink
Wysłano 05 Czerwca 2014

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Następna >>

Archiwum aktualności

2016/20172015/20162014/20152012/20132011/20122010/20112009/20102008/20092007/20082006/20072005/2006

 

 

Adres

Zespół Szkół Informatycznych
ul. Koszalińska 9
76-200 Słupsk

Kontakt

Telefon: (0-59) 8456070
e-mail: sekretariat[at]zsi.slupsk.pl