Aktualności

Święto liczby Pi

Liczba Pi – zapisywana jako 3,14 zwana też ludolfiną - jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Dziś liczba Pi jest najsłynniejszą z wszystkich stałych matematycznych. Jako jedyna liczba ma swoje święto, które obchodzone jest 14 marca wraz z urodzinami Alberta Einsteina. Z tej okazji w naszej szkole odbył się "Tydzień z matematyką" rozpoczynający się właśnie od tej daty. Na korytarzach można było zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi liczby Pi. Uczniowie chętnie podziwiali fotografie odnoszące się do matematyki w otaczającym nas świecie i obserwowali różne złudzenia optyczne. Ponadto zainteresowani mogli zaznajomić się z pojęciem sofizmatu matematycznego oraz poznać sylwetki sławnych matematyków rodem z Polski i światowej sławy dzięki albumom, wykonanym przez uczniów klas pierwszych. Oprócz prezentacji ogłoszono konkurs międzyklasowy na model liczby Pi wykonany dowolną techniką, według własnej inwencji i pomysłu. Zaszczytne I miejsce zajęła klasa 3 TW, miejsce II - klasa 2 B PLO, miejsce III przypadło klasie 2 A PLO/2 MLO. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Tydzień z królową nauk zakończył się rywalizacją między wytypowanymi przedstawicielami klas, którzy dodatkowo poszerzali swoją wiedzę. Uczniowie brali udział w następujących konkurencjach:
1) Matematyczne skojarzenia
2) Rozwinięcie dziesiętne liczby Pi – uwaga najwięcej cyfr po przecinku zapamiętał Kamil Mutka z klasy 2 a PLO i Natalia Selega z klasy 2 TW aż 21 !!! czy komuś uda się pobić obecny rekord ?????
3) Kahoot – test wiedzy na temat liczby Pi
4) Konkurs Pi wyrazy – mistrzem okazała się reprezentacja klasy 2 A PLO - 56 wyrazów w 3 minuty !!!wink
5) Pudełko orgiami
Rywalizacja była naprawdę zacięta. I miejsce wypracowała sobie klasa 2 A PLO/2 MLO, którą reprezentowali: Damian Wolski i Kamil Mutka, II miejsce na podium zdobyła klasa II LO SMS na czele z Maćkiem Mazowieckim i Damianem Grzeszkowiakiem, natomiast brąz (III miejsce) zdobyła klasa 1 TW pod kierownictwem Agaty Kamińskiej i Adama Górskiego. Uczniowie otrzymali drobne upominki i słodkości. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za świetną zabawę. Opiekę nad tygodniem matematyki sprawowały panie: Monika Skwarek i Maria Lelakowska.
Wysłano 30 Marca 2016

Nocny Maraton Filmowy

W nocy z 18 na 19 marca odbył - już po raz kolejny w naszej szkole - Nocny Maraton Filmowy. Dziewiętnaście chętnych osób obejrzało pięć filmów różnego gatunku; od horrorów po sensację i klasyczną komedię. W ten oto nietypowy sposób przywitaliśmy wiosnę oraz świętowaliśmy X - lecie Szkoły Mistrzostwa Sportowego zgodnie z wiodącym hasłem "10 godzin filmów na X - lecie SMS". Inicjatorami wydarzenia i jednocześnie opiekunami byli pani Małgorzata Siupik oraz pan Marcin Kisielewski. Wsparcia udzielili nam pan Adam Pietras i pan Marcin Rusakiewicz. Oprócz niesamowitych emocji, uczniowie po prostu nieźle się bawili. Nocny Maraton Filmowy staje się tradycją szkoły... wink
Wysłano 30 Marca 2016

Gala nadania imienia S.I.Witkiewicza Liceum Plastycznemu

Dnia 23 marca 2016 roku Liceum Plastyczne w Słupsku otrzymało imię Stanisława Ignacego Witkiewicza. Na uroczystość zostali zaproszeni najznamienitsi goście; od przedstawicieli władz miasta Słupska, po dyrektorów szkół i instytucji kulturalnych, byłych i aktualnych pracowników Liceum Plastycznego, jak też samą rodzinę Artysty. Swoją obecnością zaszczycił nas bowiem pan Maciej Witkiewicz, stryjeczny wnuk Witkacego, który uświetnił galę wyjątkowym wystąpieniem, prezentując przy tym fragmenty "Sonaty Belzebuba" opatrzonej operowym śpiewem "na żywo". Po uroczystym przemówieniu pani dyrektor Moniki Stępnik i odczytaniu aktu nadania imienia szkole na ręce gospodyni posypały się gratulacje i kwiaty. Pani dyrektor wspomniała historię powstawania Liceum Plastycznego oraz źródła swej inspiracji związane z założeniem profilu plastycznego Szkoły. Podziękowała przy tym wszystkim, którzy współtworzyli Liceum i swoim zaangażowaniem wpływali na wysoki poziom edukacji artystycznej, promując działalność Szkoły na arenie lokalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Sam akt nadania imienia został "przypieczętowany" ciupagą Witkacego, znajdującą się w posiadaniu pana Macieja Witkiewicza. Po części oficjalnej przyszedł czas na artystyczne rozluźnienie atmosfery, które zawdzięczamy utalentowanym tancerkom z Teatru Tańca "Enza" oraz przedstawieniu teatralnemu. Uczniowie Liceum Plastycznego zachwycili publiczność niecodzienną adaptacją dramatów Witkacego, m.in. "Wariat i zakonnica" oraz "W małym dworku"... Prowadzący uroczystość, pani Ewelina Walczak oraz pan Bartosz Chomicz nie szczędzili wysiłku, aby gala odbyła się z należytą oprawą. W tym celu, przedstawili skróconą biografię Witkacego oraz najważniejsze dzieła i niekonwencjonalne wizje artystyczne, jak np. teoria Czystej Formy. Na uwagę zasługuje również oryginalna, jak przystało na Patrona, sceneria, której znaczącym elementem było zakrzywione lustro nawiązujące do słynnego "Autoportretu wielokrotnego". Aby tradycji stało się zadość, uroczystość zakończyło spektakularne odsłonięcie przez panią dyrektor popiersia Witkacego, autorstwa pana Michała Rosy. Jesteśmy dumni z naszego Patrona i mamy nadzieję, że nadanie imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza Liceum Plastycznemu podniesie jego rangę oraz zmotywuje naszych zdolnych i utalentowanych uczniów do dalszej pracy artystycznej i nieustannego rozwoju w myśl słów Witkacego:
„Starać się być zawsze na szczycie samego siebie w danej chwili, a może kiedyś historia ulituje się nad nami i wyznaczy nam jakieś miejsce w ogólnym chaosie tego piekielnego wyścigu... „
Wysłano 25 Marca 2016

"Witkacjada"

Na okoliczność nadania imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza Liceum Plastycznemu Zespół Szkół Informatycznych wypełnił się duchem Artysty. Uczniowie brali udział w licznych akcjach promujących postać tego wielkiego Polaka, który rozsławił nasze miasto największą na świecie kolekcją swoich dzieł znajdujących się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wystrój szkoły zmienił się diametralnie, nabierając iście artystycznego charakteru; na jednej ze ścian powstał niebanalny mural przedstawiający ekscentryka rodem z Zakopanego - samego Witkacego. Dzieło autorstwa znanego artysty, Piotra Igora Salaty zachwyca wszystkich przechodzących... Również na holach i w salach lekcyjnych zagościł duch Witkacego; ciekawe dekoracje przedstawiające najważniejsze dzieła, sceny teatralne z jego dramatów oraz gazetki biograficzne pozwalają nie tylko na bliższe poznanie Artysty, ale nadają szkole aurę obcowania z wielką sztuką. Zwieńczeniem Witkacowskich atrakcji była "Witkacjada", maraton filmowy przedstawiający życie i twórczość samego Witkacego, jak również zekranizowaną powieść "Pożegnanie jesieni" w reżyserii Mariusza Trelińskiego.
Wysłano 25 Marca 2016

Podziękowania za udział w projekcie ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ (KIK/34)

Na ręce pani dyrektor Moniki Stępnik przedstawiciele Instytutu Żywności i Żywienia im. A. Szczygła w Warszawie oraz Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie złożyli serdeczne podziękowania za udział naszej szkoły w projekcie ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ (KIK/34), realizowanym przy wsparciu Rządu Szwajcarskiego i Ministerstwa Zdrowia. Zespół realizujący zadanie 2 w projekcie Zachowaj Równowagę (KIK/34) dziękuje przede wszystkim tym, którzy pełnili funkcje liderów, ale także wszystkim tym, którzy na różnym etapie włączali się w działania związane z uzyskaniem przez naszą placówkę certyfikatu.
Udział w tym dwuletnim przedsięwzięciu przyczynił się nie tylko do wzbogacenia wiedzy dzieci i młodzieży, ale także pozwolił na zdobycie nowych kompetencji przez naszych nauczycieli, którzy włączali się w działania związane z realizacją projektu.
Wierzymy, że trud i ciężka praca naszych nauczycieli przyniesie długotrwałe efekty w postaci zmiany nawyków żywieniowych oraz zachowań związanych z aktywnością fizyczną na prozdrowotne wśród młodzieży.
smile
Wysłano 23 Marca 2016

Magdalena Majewska zakwalifikowała się do zawodów centralnych Olimpiady Języka Rosyjskiego

Z przyjemnością informujemy, że Magdalena Majewska uczennica drugiej klasy Liceum Plastycznego zakwalifikowała się do zawodów III stopnia (centralne) XLVII Olimpiady Języka Rosyjskiego. Zmagania centralne odbędą się 16-17 kwietnia w Warszawie. W stolicy Magda będzie musiała poradzić sobie z częścią pisemną i ustną zawodów.
Część pisemna będzie miała formę wypracowania na jeden z trzech tematów zaproponowanych przez Komitet Główny Olimpiady, natomiast część ustna obejmuje wypowiedź na temat, wylosowany przez zawodnika spośród trzech wskazanych przez niego zagadnień wchodzących w skład tematyki określonej w Programie Olimpiady. Z uwagi na to, że zagadnienia w części ustnej obejmują problematykę bardzo obszerną, uczestnicy mogą omawiać ją na wybranych przykładach konkretnych twórców, dzieł, gatunków, okresów historycznych, zdarzeń itp. Jury oceniać będzie nie tylko bogactwo treści, znajomość faktów i poprawność językową, ale też sposób ujęcia tematu oraz umiejętność prowadzenia rozmowy w języku rosyjskim.
Celem Olimpiady Języka Rosyjskiego jest popularyzowanie praktycznej znajomości języka rosyjskiego jako jednego z języków o znaczeniu międzynarodowym, kształtowanie zainteresowania uczniów dorobkiem kulturowym i cywilizacyjnym Rosji i Polski ze szczególnym uwzględnieniem literatury, sztuki, historii, geografii i polityki, a także umiejętności przekazania w języku rosyjskim powyższych treści w odniesieniu do Polski.
Adresatami Olimpiady są uczniowie polskich szkół ponadgimnazjalnych zainteresowani tematyką związaną z Olimpiadą, swobodnie posługujący się językiem rosyjskim.
Organizatorem Olimpiady jest Instytut Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego za pośrednictwem Komitetu Głównego Olimpiady Języka Rosyjskiego z siedzibą w Warszawie.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces naszej uczennicy w Warszawie.
smile smile smile
Wysłano 16 Marca 2016

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna >>

Archiwum aktualności

2016/20172014/20152013/20142012/20132011/20122010/20112009/20102008/20092007/20082006/20072005/2006

 

 

Adres

Zespół Szkół Informatycznych
ul. Koszalińska 9
76-200 Słupsk

Kontakt

Telefon: (0-59) 8456070
e-mail: sekretariat@zsi.slupsk.pl