Aktualności

Uczennice ZSI godnie reprezentowały szkołę w sztafetowych biegach przełajowych

10 października w Lasku Północnym w Słupsku odbyły się sztafetowe biegi przełajowe w ramach Słupskiej Olimpiady Młodzieży. W kategorii dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych bardzo dobrze spisały się Nasze uczennice zajmując IV miejsce spośród wszystkich słupskich szkół. Naszą szkołę reprezentowały: Welzandt Daria i Gawenda Sandra z klasy 2B PLO, Barzowska Dominika z klasy 1 LP, Grybisz Sandra z klasy 1TW, Kępczyńska Magdalena i Burda Wiktoria z klasy 2A PLO, Barska Kamila z klasy 3B PLO, Brunke Daria, Kij Martyna i Oliwia Łukomska z klasy 1A PLO oraz Dydyna Julia i Borkowska Wiktoria z klasy 1B PLO.
Wynik tym bardziej jest cenny, ponieważ nasze biegaczki nie mogły wystąpić w optymalnym składzie ze względu na urazy i problemy zdrowotne. Opiekun uczennic Pan Arkadiusz Herman był bardzo dumny z postawy swoich podopiecznych, które pomimo trudności dzielnie walczyły na swoich zmianach biegowych i ma do nich ogromny szacunek za wkład jaki włożyły aby godnie reprezentować Zespół Szkół Informatycznych. Dzięki waleczności naszych biegaczek po dwóch konkurencjach w Słupskiej Olimpiadzie Młodzieży zajmujemy II miejsce. Gratulujemy wszystkim startującym uczennicom osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów sportowych. smile smile smile
Wysłano 13 Października 2017

Dzień Edukacji Narodowej

Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa,
ten może być nauczycielem innych.
(Konfucjusz)


Szanowni Państwo

Z okazja Dnia Edukacji Narodowej składam wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze podziękowania za zaangażowanie w pracy, za licznie i chętnie podejmowane działania na rzecz uczniów i szkoły, za cierpliwość i wyrozumiałość, za to że to co robicie staracie się robić jak najlepiej, za dystans do siebie i poczucie humoru, bez którego codzienność byłaby często nie do zniesienia.

Życzę Państwu przede wszystkim satysfakcji z pracy, radości z sukcesów uczniów, z pokonywania kolejnych wyzwań edukacyjnych. Samych sukcesów i spełnienia marzeń!
Nie poddawajcie się zwątpieniu, wierzcie w siebie i uczniów, bądźcie motorem zmian, zarażajcie innych pozytywnym myśleniem i zaangażowaniem. Razem nam się uda!


Monika Stępnik
dyrektor szkoły

smile smile smile
Wysłano 13 Października 2017

Wyjazd edukacyjny na Białoruś i Ukrainę. Dzień 6

Dzień 6

Po porannym śniadaniu w hotelu „Warszawa” we Lwowie uczestnicy wyruszyli na Cmentarz Łyczakowski (najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa), który jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej. Od wiosny 1919 r. w części cmentarza od strony Pohulanki utworzono Cmentarz Obrońców Lwowa (potocznie zwany „Cmentarzem Orląt Lwowskich”) dla polskich żołnierzy poległych w wojnach z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918-1920. Następnie laureaci udali się do Muzeum Pamięci Narodowej – dawnego więzienia na ul. Łąckiego, które było miejscem męczeństwa i śmierci tysięcy Polaków, a także Ukraińców i Żydów z rąk niemieckich i sowieckich oprawców. Po odwiedzeniu miejsc pamięci związanych z projektem nadszedł czas na spacer po starym mieście i zakup pamiątek z wycieczki, ponieważ był to już ostatni dzień wyjazdu edukacyjnego. Na koniec podróży przed przekroczeniem granicy ukraińsko – polskiej grupa odwiedziła Mosty Wielkie, miejscowość na Ukrainie. W okresie II Rzeczypospolitej w mieście tym znajdowała się Centralna Szkoła Policji Państwowej. Po wybuchu II wojny światowej, kampanii wrześniowej i agresji Sowietów na Polskę 17 września 1939 r., kadeci szkoły, wraz z ostatnim dowódcą szkoły insp. Witoldem Dunin-Wąsowiczem, zostali wymordowani przez NKWD ogniem z karabinów maszynowych po zgromadzeniu się na placu apelowym szkoły na wezwanie okupantów.
Podsumowanie
Nagroda w konkursie „Policjanci w służbie historii” w postaci wyjazdu edukacyjnego śladami historii policjantów i Policji Państwowej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej była wspaniałą inicjatywą organizacyjną Instytutu Pamięci Narodowej i Komendy Głównej Policji. Wyjazd z Warszawy przez Mińsk do Kijowa i Lwowa tropem zbrodni katyńskiej i historii policjantów Policji Państwowej był żywą lekcją historii. Uczniowie mogli zobaczyć miejsca, o których tworzyli swoje prace konkursowe. Poza walorami edukacyjnymi laureaci konkursu mieli okazję poznać ukraińskich rówieśników, którzy bardzo serdecznie przywitali polskich gości. Była to wspaniała okazja do integracji, wymiany doświadczeń i poznania wiedzy na temat innych kultur, ich podobieństw i różnic.
PS. Nawet często podawane na Kresach Wschodnich takie potrawy jak barszcz i placki ziemniaczane będą mile wspominane przez uczestników wyprawy. smile smile smile
Wysłano 10 Października 2017

Kalkulator graficzny - nowoczesne narzędzie matematyczne w pracy uczniów Politechnicznego Liceum Ogólnokształcącego

Uczniowie Politechnicznego Liceum Ogólnokształcącego podczas jednej z lekcji matematyki mieli przyjemność pracować z kalkulatorem graficznym. Interesujące i aktywizujące zajęcia poprowadziła Pani Monika Skwarek. Rozbudowany, mobilny kalkulator graficzny pomaga przy rozwiązywaniu różnych problemów matematycznych. W aplikacji można rysować wykresy funkcji, tworzyć kształty geometryczne i przeprowadzać ich analizę, modelować dane statystyczne i przeprowadzać podstawowe działania analizy matematycznej.
Geogebra to interaktywna geometria, algebra, statystyka i aplikacja do rachunku, przeznaczona do nauki i nauczania matematyki. Program daje możliwość matematycznego eksperymentowania i prowadzenia obserwacji, niedostępnych tradycyjnymi metodami. Dzięki niemu matematyka staje się łatwiejsza. I tak też w klasie politechnicznej, wykresy między innymi wielomianów stały się wielką przyjemnością i matematyczną przygodą. smile smile smile
Wysłano 09 Października 2017

Wyjazd edukacyjny na Białoruś i Ukrainę. Dzień 5

Dzień 5

Po wieczornej integracji młodzieży następnego dnia była okazja zwiedzić miasto Żytomierz, które kiedyś stanowiło polski rejon autonomiczny zwanym Marchlewszczyzną. Obecnie mieszka tutaj największa ilość osób pochodzenia polskiego na Ukrainie. Z Żytomierzem związany był Ignacy Jan Paderewski, a także Ignacy Józef Kraszewski, który był dyrektorem Teatru Żytomierskiego (od 1856), oraz dyrektorem Klubu Szlacheckiego i prezesem Towarzystwa Dobroczynności.
W Żytomierzu urodzili się m.in. Jarosław Dąbrowski, oficer i działacz niepodległościowy, a także poeta Tadeusz Borowski, autor wstrząsających opowiadań oświęcimskich, i Adam Strzembosz (starszy), działacz niepodległościowy i prawnik. Tego samego dnia młodzież udała się na cmentarz polski, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający unicestwienie przez NKWD w ramach Operacji Polskiej (1939 r.) wielu Polaków zamieszkujących te tereny. Po zwiedzeniu Żytomierza grupa wyruszyła do kolejnej miejscowości ukraińskiej – Krzemieńca. W miasteczku znajduje się muzeum znanego polskiego poety Juliusza Słowackiego, który w tej miejscowości urodził się i spędził pierwsze lata dzieciństwa i młodości. Następnie odwiedzono stary cmentarz katolicki, gdzie spoczywa w grobach wiele osób narodowości polskiej, w tym przedstawiciele polskiej inteligencji, wywodzący się z tych terenów, zmordowanych w latach 1941-1944 przez Sowietów. W Krzemieńcu znajduje się również góra zamkowa z widokiem na miasto oraz Liceum Krzemienieckie - dawny klasztor jezuitów. Wieczorem laureaci konkursu dotarli do Lwowa. W mieście tym czeka na nich wiele zabytków i miejsc, które odkryją następnego dnia. Będzie to już ostatni dzień wyjazdu edukacyjnego. O jego przebiegu napiszemy w kolejnej części. smile smile smile
Wysłano 08 Października 2017

Wyjazd edukacyjny na Białoruś i Ukrainę. Dzień 4

Dzień 4

Dzień grupa edukacyjna rozpoczęła od wizyty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni, utworzonym w latach 2011–2012 z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na cmentarzu w zbiorowych mogiłach spoczywają szczątki 3435 polskich obywateli z Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zamordowanych w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD. Nekropolia jest czwartą katyńską, po otwartych w roku 2000 cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie. Na cmentarzu znajduje się m.in.: ołtarz z nazwiskami ofiar, Dzwon Pamięci oraz symbole religijne podkreślające wielowyznaniowy charakter II Rzeczypospolitej. Wizyta miała charakter uroczysty, pod pomnikami złożono kwiaty i zapalono znicze jako symbol pamięci dla ofiar zbrodni katyńskiej.
Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili z przewodnikiem najważniejsze zabytki Kijowa. Pierwszym obiektem odwiedzin była Ławra Peczerska, zwana „matką monasterów”, która jest największym kompleksem klasztornym, nie tylko w Kijowie, ale i na całej Ukrainie. Zabytek jest kolebką wschodniosłowiańskiego prawosławia i miejscem świętym dla wiernych. Kompleks ten wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnymi punktami programu były: monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach – prawosławny zespół klasztorny, Plac Niepodległości (Majdan) – główny plac w stolicy Ukrainy, miejsce ważnych uroczystości państwowych i imprez kulturalnych oraz wydarzeń na przełomie 2004/2005 roku - określanych jako „Pomarańczowa rewolucja”, złota brama – średniowieczna brama wjazdowa do kijowskiego grodu.
Dzień był bardzo intensywny i szybko minął. Uczestnicy musieli jeszcze dotrzeć do kolejnej miejscowości – Żytomierz, gdzie czekała na nich grupa młodzieży. Ukraińscy rówieśnicy bardzo serdecznie przywitali polskich gości. Była to wspaniała okazja do integracji, która pozwoliła zapoznać się z lokalnymi zwyczajami, regionem oraz zamieszkującymi go ludźmi. Młodzież miała okazję do wymiany doświadczeń i poznania wiedzy na temat innych kultur, ich podobieństw i różnic. Następnego dnia Nasze uczennice będą odkrywać kolejne nowe miejsca związane z projektem edukacyjnym. Informacje na ten temat zostaną opisane w kolejnej części. smile smile smile
Wysłano 07 Października 2017

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Następna >>

Archiwum aktualności

2016/20172015/20162014/20152013/20142012/20132011/20122010/20112009/20102008/20092007/20082006/20072005/2006

 

 

Adres

Zespół Szkół Informatycznych
ul. Koszalińska 9
76-200 Słupsk

Kontakt

Telefon: (0-59) 8456070
e-mail: sekretariat[at]zsi.slupsk.pl