Aktualności

"Wołyń"

W zeszłym tygodniu uczniowie klas I MLO, I POlo, 3TW, 3LP oraz ILP wybrali się do kina REJS na film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". Film pokazuje fragment historii Polaków zamieszkujących w latach 1943 - 1944 tereny Wołynia, regionu dzisiejszej Ukrainy. Ciesząca się, niestety, złą sławą "Rzeź wołyńska" została przedstawiona z należytym dramatyzmem, typowym dla tegoż reżysera. Ale oczywiście na wysoki poziom artystyczny filmu wpływa nie tylko ukazanie drastycznych scen mordów na ludności polskiej. Na uwagę zasługuje również przedstawienie wspólnoty Polaków i Ukraińców oraz pozostałych narodowości zamieszkujących Wołyń; Żydów, Rosjan. Zróżnicowaną etnicznie ludność cechowała niezwykła zażyłość polegająca na wspólnie obchodzonych świętach, uroczystościach rodzinnych, wzajemnej pomocy, poszanowaniu odrębności kulturowej czy zwyczajnych sąsiedzkich odwiedzinach. Tym bardziej szokuje fakt, że grupa ukraińskich nacjonalistów skutecznie zniszczyła tę niepowtarzalną społeczność. Młodzież ZSI przed projekcją filmu uczestniczyła w prelekcji przeprowadzonej przez panią Ewelinę Walczak i pana Bogdana Jankowskiego, która miała na celu wprowadzenie uczniów w realia historyczne okresu "Rzezi wołyńskiej". Film zrobił na wszystkich niebywałe wrażenie, którego pochodną okazała się długotrwała, wymowna cisza...
Wysłano 31 Października 2016

"Żywioł" Petera Berga w odbiorze uczniów ZSI

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas 1 A PLO oraz I MLO/ 1 PoLO pod opieką wychowawczyń, pani Mai Frąckowiak i pani Agnieszki Kałuży - Horbaczewskiej obejrzeli seans filmowy w Multikinie pod tytułem „Żywioł” w reżyserii Petera Berga. Film wywarł ogromne wrażenie na młodzieży. Zrealizowana z bezprecedensowym rozmachem, oparta na niezwykle dramatycznych faktach produkcja ukazuje tragiczną historię załogi największej i najnowocześniejszej platformy wiertniczej na świecie. Bohaterowie muszą sprostać katastrofie o niespotykanej dotąd skali. Projekcja zwróciła uwagę młodych ludzi na wartość rodziny, miłości, przyjaźni, solidarności. Uczniowie dostrzegli także siłę pieniądza i ambicji jednostek oraz ich konsekwencji.
Wysłano 28 Października 2016

IV edycja "ARS, czyli jak dbać o miłość"

W dniu 24 października klasa II B PLO uczestniczyła w zajęciach w ramach IV edycji Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznego "ARS, czyli jak dbać o miłość". Zajęcia prowadzone były przez szkolnego koordynatora programu, panią Małgorzatę Siupik - Winiszewską.
"Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?” jest unikatowym programem edukacyjnym w skali całego kraju, nie tylko ze względu na to, że jest pierwszym tak kompleksowym narzędziem skierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Jego zasadniczym celem jest wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności zmniejszające ryzyko utraty życia i zdrowia ich samych oraz ich potomków, zwłaszcza spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych m.in. takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki, ale jego wyjątkowość obrazuje już sam tytuł - ARS po łacinie oznacza sztukę.
Jak pokazują badania, na których oparł się autor programu dr Krzysztof Wojcieszek, wbrew powszechnej opinii, niezależnie od płci i wieku na szczycie hierarchii wartości młodzież sytuuje: bezpieczeństwo rodziny, dojrzałą miłość, wolność, mądrość i szczęście. O miłość trzeba zadbać, a to wymaga „sztuki” wypracowania pewnych umiejętności, w tym zwłaszcza dojrzałego i bezpiecznego stylu życia."
Wysłano 28 Października 2016

"Dopalacze - nowe wyzwania"

W dniu 21 października Małgorzata Siupik - Winiszewska wzięła udział w konferencji "Dopalacze - dlaczego są tak niebezpieczne." Konferencja została zorganizowana przez Powiatową Stację Sanitarno -Epidemiologiczną w Słupsku we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Wojewódzka Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Gdańsku. Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się ze sposobami walki z dynamicznie rozwijajacym się rynkiem narkotykowym oraz zagrożeniami płynącymi z używania narkotyków nowego typu. Na spotkaniu został również przedstawiony program edukacyjny dla dzieci i młodzieży "Dopalacze - nowe wyzwania", który zostanie wdrożony w naszej szkole jeszcze w tym semestrze. Mamy nadzieję, że edukacja antynarkotykowa poskutkuje głęboką wiedzą i świadomością uczniów, którzy jako przedstawiciele młodego pokolenia są szczególnie narażeni na zagrożenia wynikające z narkotykowego biznesu.
Wysłano 28 Października 2016

Akcja „Różowa wstążka”

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się Akcja „Różowa wstążka”. W jej ramach uczniowie uczestniczyli w zajęciach informacyjno – profilaktycznych i warsztatowych dotyczących nowotworów piersi.
Podczas zajęć szczegółowo omówiono czynniki ryzyka powstawania nowotworów, zagrożenia oraz działania profilaktyczne. Szczególnie dużo czasu podczas zajęć poświęcono badaniom piersi. Zaprezentowane zostały techniki badania piersi. Uczniowie na fantomach imitujących piersi uczyli się szukać zmian nowotworowych. Zajęcia informacyjno - warsztatowe prowadziła Pani Anna Chwieduk, cytolog. Zainteresowanie tematem było duże, uczniowie mieli wiele pytań i wątpliwości. Na zakończenie młodzież otrzymała materiały edukacyjne.
- Celem akcji było zwiększenie świadomości na temat profilaktyki raka piersi wśród młodzieży. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady profilaktyki oraz metody wczesnego wykrywania chorób onkologicznych. Przypominaliśmy o konieczności regularnego badania piersi, by możliwie wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie gruczołu piersiowego. Uczniowie badali też fantomy piersi, na których umieszczono niepokojące zmiany skórne oraz guzki. Ważne jest oswojenie młodych ludzi z tematem nowotworów i uświadomienie im, że rak nie jest od razu wyrokiem. Profilaktyka w młodym wieku, pozwoli zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka w przyszłości – mówi Pani Ewa Tomaszewska, nauczycielka biologii.
Rak piersi to najczęściej występująca choroba nowotworowa u kobiet w Polsce, a każdego roku zapada na nią około 17 tysięcy Polek. Z powodu zbyt późnego wykrycia choroby umiera ich rocznie blisko 5 tysięcy. W ostatnich latach obniża się zdecydowanie wiek zapadających na tę chorobę, dlatego ważne jest szerzenie świadomości na temat profilaktyki nowotworu piersi już wśród młodzieży.
Serdecznie dziękujemy Paniom: Ewie Tomaszewskiej i Annie Chwieduk za organizację interesujących zajęć.
smile
Wysłano 27 Października 2016

„Zaproś naukowca do szkoły” - spotkanie z dr Anną Aksmann

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła podejmowała znakomitego gościa - dr Annę Aksmann, uznaną w Polsce biolog, pracownika naukowego Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Zaproś naukowca do szkoły”. Badaczka z Gdańska zaprezentowała naszej młodzieży interesujące wykłady poświęcone roślinom i ich nieograniczonym możliwościom.
Wykłady dr Aksmann odbyły się w ramach współpracy naszej szkoły z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Technikum Weterynarii i Medycznego Liceum Ogólnokształcącego.
Doktor Aksmann poprowadziła nastoletnich słuchaczy przez niezwykle ciekawy i barwny świat roślin. Omówiła m.in. fascynujące zjawiska towarzyszące procesom oddechowym u roślin – oddychanie niewrażliwe na cyjanek, termogeneza, klimakterium owoców. A przy okazji podając kilka ciekawostek o uczonych, których badania pozwoliły zrozumieć istotę procesu oddychania. Podzieliła się swoją wiedzą na temat rodzajów ruchów roślin i mechanizmów leżących u ich podstaw. Przybliżyła znane i mniej znane przykłady ruchu komórek, organów i całych organizmów roślinnych.
- Byliśmy zachwyceni tym, w jaki sposób pani Anna przekazuje wiedzę i przedstawia niekiedy trudne zagadnienia w bardzo prosty, przystępny dla nas sposób. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem ogromnego zaangażowania i pasji, z jaką dzielił się z nami swoją wiedzą nasz gość. Mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi studenci. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania – mówi Natalia, uczennica klasy pierwszej Medycznego Liceum Ogólnokształcącego.
Pani Anna Aksmann jest uznanym w kraju biologiem. Na co dzień pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, w Katedrze Fizjologii i Biotechnologii Roślin. Za zasługi dla oświaty i wychowania została m.in. odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, najwyższym wyróżnieniem w polskiej oświacie, przyznawanym przez Ministra Edukacji Narodowej.
Cieszymy się, że możemy w naszych skromnych progach gościć tak znakomitych przedstawicieli świata nauki.
smile
Wysłano 27 Października 2016

<< Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Następna >>

Archiwum aktualności

2016/20172015/20162014/20152013/20142012/20132011/20122010/20112009/20102008/20092007/20082006/20072005/2006

 

 

Adres

Zespół Szkół Informatycznych
ul. Koszalińska 9
76-200 Słupsk

Kontakt

Telefon: (0-59) 8456070
e-mail: sekretariat@zsi.slupsk.pl